Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оръжията не убиват, убиват хората, в чийто ръце те попадат

| обновено на 05.05.23 в 16:52

Профилът на сръбското момче Коста, което извърши масово убийство в училище в Белград отговаря на профила на другите деца - убийци по света, каза пред Радио Пловдив училищният психолог и баща на четири деца Калин Гайтанджиев. "Това е много тъжен, много самотен, невзрачен човек. В него бушува тъгата, която продуцира гневът, който пък го кара да натисне спусъка", обясни той. 

Според него специално за Сърбия има и друго обяснение. "Тя е изключително травмирана държава, нацията също. Те преживяха диктатурата на Тито, после преживяха Милошевич. Те събираха гняв, безпомощност и това намира израз в следващите поколения след преките свидетели.  700 хиляди единици огнестрелни оръжия има у сърбите и като изключим логиката, всичко друго навежда на мисълта, че това ще се случи", подчерта психологът. 


По думите му  оръжията не убиват, убиват хората, в чийто ръце попадат оръжията. Специалистът припомни, че Коста е  оставил писмо, че е много тъжен, обиден е и е психопат. "Тези  две неща не фигурират в емоционалния багаж на психопата. Психопатът е човек, който не е в контакт с емоциите си. Тъжният човек трябва да бъде утешен. Когато утешаваме тъжното дете, ние не вземаме решения вместо него, а му показваме, че ни пука за него", обясни Гайтанджиев. 

Въпросът за отговорността се задава най- често, защото сме рационални същества и търсим отговори на въпросите, но в случая отговорност много трудно може да се понесе, добави той и определи като абсурдна идеята на сръбския президент Александър Вучич да намали възрастта за носене на отговорност. "Отговорност трябва да носи цялото общество и то не конкретно затова какво се случва, а защо се случва. Фокусът трябва да бъде поставен върху това, че сам човекът като личност е ценен  и трябва да бъде разбран какво се случва вътре в него. В това отношение ролята на родителите е много важна", коментира Калин Гайтанджиев. 

Кризите ще продължат, докато не разберем вътрешността на човека, че той може да тъгува, да се ядосва. Когато сме наясно със себе си, ще бъдем готови да посрещнем тези кризи, прогнозира психологът.

Според него ценностната система на хората се променя и то не към добро. "Най- висшата ценност е правото на живот, след нея е правото на равно достойнство и след това нашата потребност да бъдем видяни, разбрани и утешени. Ако тази пирамида се размести, тя рухва", поясни той. 

В практиката си психологът констатира, че все повече хора започват да се грижат за психичното си състояние и  за общата си психична култура. Помощ търси съзнателният човек, търси добрият човек, този който вижда, че другия страда, каза още Калин Гайтанджиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54