Каква визия за образа на Турция очертават изборите в югоизточната ни съседка 100 години след основаването на Турската република и след 20-годишното управление на президента Реджеб Тайип Ердоган? Какво означава за Света, Европа и България фактът, че президентските избори в Турция са битка за връщане на Анкара в евроатлантическата орбита – журналистът Мехмед Юмер.
"За мен тази развръзка беше очаквана. Независимо, че казвах, че има доза оптимизъм, тъй като опозицията набира много популярност и въпреки че има огромно недоволство срещу управлението на президента Ердоган, неговата подкрепа не е за омаловажаване, докато не се срине неговият публичен образ вътре в Турция. На традиционната си балконна реч вчера той беше много уверен и призова, ако се стигне до балотаж, неговите симпатизанти мощно да подкрепят Партията на справедливостта и развитието".
По думите на Юмер, тогава той ще получи и още един плюс, тъй като неговият Алианс - Републиканският алианс с партията на националистическото движение и още две малки партии имат мнозинство в Меджлиса. Така Ердоган отива на балотаж с още по-уверени стъпки.
Той припомни, че когато през 2019 г. Партията на справедливостта и развитието на президента Ердоган загуби Истанбул и Анкара, е било ясно, че точно в тези два града, които държат най-голямата икономическа сила в страната, живеят най-четящите хора в Турция. Ердоган идва на върха, защото е подкрепян от периферията на Анадола и се ползва с огромната й подкрепа.
"Много външни наблюдатели гледат с интерес към Турция, защото от Вашингтон, Лондон през Брюксел до Москва изборите са много интересни. Ердоган се опитва да се наложи като регионален играч, на цената на това дори понякога да излиза извън рамките на добрия тон. Той обвърза много Турция с Русия и чрез атомната централа, която ще се строи и зависи от руските доставки на газ. Русия отложи тези дългове, които Турция й дължи за газовите доставки и това се тълкуваше като косвено рамо на Путин към Ердоган. Много са преплетени интересите, но Турция няма да е незаменим партньор на всяка цена за Западния свят, който не е еднороден."
Българските изселници в Турция от 1989 г. са възпитани по друг образец, независимо че са възпитани по времето на комунизма, когато нивото на образованието в България е било много по-добро от образованието в Югоизточната ни съседка. Сега те гласуват за опозицията.
"Как обаче да си обясним факта, че турците в Германия, които поколения наред вече живеят там и би трябвало да има някакво културно взаимодействие, те продължават да гласуват за Ердоган. Има някаква трудно обяснима магия във връзката между Ердоган и неговите поддръжници, където и да се намират те".
На въпрос кой от двамата конкуренти за президентския пост ще бъде по-приемлив за Европа и България, журналистът подчерта, че отговорът е труден, но президентът Ердоган е предвидимият за Брюксел партньор, който си е спазвал ангажиментите.
"Всичко това обаче са условни неща на този етап, а кой ще спечели, ще решат турските граждани. Ние като държава пък, ще преговаряме от гледна точка на българските интереси".
Повече - от звуковия файл:
Жители на пловдивския квартал „Прослав“ са недоволни от извършените строително-ремонтни дейности на пет улици, продължили повече от половин година. Според тях на места инфраструктурата не е напълно възстановена, а там, където ремонтите са приключили, са извършени некачествено. Хората искат районната администрация да им обърне внимание, в..
БСП ликвидира възможността за собствената си алтернативност за управление на България. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Петър Мутафчиев, член на НС на БСП и бивш лидер на Областен съвет на БСП в Пловдив, който коментира решението на БСП да влезе в кабинета „Желязков“. „Едно такова решение е противоуставно, защото НС е длъжен да..
По всичко изглежда, че договорките за съставяне на правителство вече са направени. Разпределението на „порциите“ удовлетворява участниците. Този кабинет ще бъде правителство на малцинството, защото всички партии – участници в него са много слаби като електорална подкрепа, а мнозинството е на избиратели, които не гласуват и не подкрепят..
Възстановено е електрозахранването в трите села на територията на Община Неделино – Диманово, Кочан и Еленка, заради които беше обявено частично бедствено положение. Те бяха без ток от 18.30 часа на 13-ти януари до 12.30 часа днес. Това заяви пред Радио Пловдив кметът на Община Неделино Боян Кехайов. Авариралата помпена станция, която захранваше..
За първа година от 1990 г. насам се започва година без приет удължителен закон за бюджета, каза за Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините. По думите му, притесненията, които тази ситуация създава у общинските ръководства, са в няколко посоки. Не сме наясно каква..