Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има основание да излезем на улицата


"Странна война" нарече бившият депутат Владимир Дончев конфликтът по върховете на прокуратурата.

"Тоест, обявена е война, но активните действия още не са започнали. Засега участниците в тази кална игра използват само средствата на заплахата, предупрежденията, завоалираните приказки, но като цяло се въздържат от действия. Защото се оказа, че който направи някаква стъпка, след това по някакъв начин тя се обръща срещу него. Говоря за неуспешния атентат срещу Гешев-атентат в кавички, който не беше направен, за да убива, а явно за да сплашва", коментира Дончев.

"Тук става дума за една банда, за една мафия, която вижда, че съществуването им е застрашено и се опитват да прехвърлят един на друг вината и отговорността за това, което се случва и в крайна сметка да изядат някой от участниците, за да могат да запазят равновесието в глутницата", каза още Владимир Дончев.

Според него случващото се е част от контекста на първия мандат за съставяне на правителство.

"Тъй като Борисов се опитва да използва оставката на Гешев като разменна монета в осъществяването на първия мандат, да я сложи на масата пред "Продължаваме промяната" и "Демократична България", за да ги принуди да участват в негово правителство или поне да представи нещата пред обществеността и през западните партньори така, че те не искат да участват в негово правителство, независимо от това, че той е готов да направи реформата, се случиха всички тези неща".

Според Владимир Дончев, оставката на Гешев е била политическия залог за съставяне на правителство на Бойко Борисов. Конфликтът, свързан с прокуратурата обаче, според него е заложен от по-рано. Дончев припомни протестите от 2020 година.

"Този цирей още не се е пукнал, защото няма решителни действия на обществеността, на хората, на президента, на всички институции срещу това, което се случва. Защото ние не сме на улиците, а това е най-голямото основание в момента хората да излязат на улиците, защото пред очите им държавата се срива", каза още Владимир Дончев.

По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45