Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Структурата на ВСС трябва да се промени


"Аз не мисля, че причините са възникнали сега, от много време се виждат зародишите на тези проблеми. Хората, които познават системата, отдавна говорят за това. Сега вече на цялото общество му стана ясно колко много е увредена нашата система". Така Нели Куцкова, бивш съдия и бивш председател на Съюза на съдиите, коментира скандалите в ръководството на прокуратурата.

Нели Куцкова изрази подкрепа за писмото на Съюза на съдиите, в което Висшият съдебен съвет се призовава да отстрани от длъжност Иван Гешев, Борислав Сарафов и Ясен Тодоров. Куцкова напомни, че през юли 2020 година Съюзът на съдиите се обърна към прокурорите да отстояват професионалното си достойнство.

"Но явно там системата е толкова смразяваща, че никой не смееше да надигне глас. И така допреди няколко дни, когато се засегнаха лични интереси на хора на високи места, се разбра какъв голям проблем има в тази система", отбеляза Нели Куцкова.

Тя коментира и така наречената парламентарна квота представители във Висшия съдебен съвет:

"Идеята да има в съвета парламентарна квота беше, че ако такъв орган е съставен само от професионалисти, неизбежно недостатъците на  системата и професионалната деформация ще окажат влияние и затова е добре да има външни хора, които да внасят някакъв баланс. Идеята беше това да са известни юристи с добро име, университетски преподаватели. За съжаление с годините се оказа, че парламентарната квота се избира на принципа "на тая партия толкова представители, на оная токлова". И се оказа, че когато партиите си избират хора, които са вече в съдебната система, това вече не е никакъв външен поглед и баланс. Защото тези хора също са зависими от началниците си, и то най-вече в прокуратурата- в съда такава зависимост чак няма".

Според Нели Куцкова главният прокурор би трябвало да е наистина само администратор, който да не може да влияе върху професионалната съдба на останалите прокурори във ВСС. 

"Тогава този пост няма да е толкова изкусителен и пътят към него няма да бъде постлан с толкова нечисти помисли", коментира още бившият съдия.

По публикацията работи: Емил Костов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58