Церемонията по връчването на награди „Пловдив“ е тази вечер (19 ч.) в Драматичния театър. Призът се връчва всяка година в навечерието на 24 май на автори с ярки постижения в областта на културата и изкуството през миналата година. Отличието се присъжда в 12 отделни категории, а от три години кметът връчва и Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения и цялостен принос в културата на града.
Номинираните в раздел „Художествена литература“ са 3-ма автори на стихосбирки – Димитър Гачев, Крум Филипов и Ина Иванова.
За художествен превод се конкурират Здравка Петрова, Васил Самоковлиев и Стефан Русинов.
В категорията „Журналистика в сферата на културата“ номинациите са за Владислав Севов, Мария Луцова и Иван Коджабашев.
В раздел „Архитектура“ наградата си оспорват Арко студио и Архитектурно-дизайнерско студио.
За „Музика“ номинациите са за Яна Делирадева, тандемът Ивайло Михайлов и проф. д-р Людмил Петков и Мирослава Кацарова.
Раздела „Танцово изкуство“ наградата си оспорват Ансамбъл „Тракия“, Балетната трупа на пловдивската опера и Николай Сефафимов.
В категорията „Театър“ номинираните са Ивомир Игнатов-Кени и Драматичен театър - Пловдив.
В раздел "Изобразително изкуство" за приза спорят художниците Георги Щърбев и Борис Стоилов.
В раздела за аудио визуални изкуство единствената номинация е на тандема фотографи Елена Панайотова и Атанас Кънев.
В категорията за опазване на културното наследство наградата си оспорват Красимир Линков, Народна библиотека „Иван Вазов“ и дружеството „Комихрис“.
В детското творчество конкуренти са Музикалното училище и Държавният куклен театър – Пловдив.
В раздела за съвременни мултижанрови изкуства номинациите са на творческия тандем Евелина Кьсовска и Веселин Бойдев, на фондация „Про Либрис“ и на фондация „Едно за култура и изкуства“.
Специалната награда „Пловдив“ за изключителни постижения и цялостен принос се определя от кмета на общината.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..