Проектът Международен младежки фестивал „Кръстопът”, стартира още през 2010 година, по идея на проф. д-р Стела Динкова. Първоначално се реализира на национално ниво под различни наименования, докато през 2017 година окончателно се трансформира в Международен младежки фестивал „Кръстопът”, с шест поредни успешно проведени издания.
Той е насочен към развитие на художественотворческия потенциал на преподаватели, студенти и докторанти в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“, Пловдив. Привлича изявени артисти - инструменталисти и лектори. Две са заложените направления – художественотворческа дейност (концерти на видни наши и чуждестранни артисти) и педагогическо - образователна (лекции, провеждане на семинари, майсторски класове, представяне на нови музикални творби).
Седмото издание на фестивала включва общо 7 прояви, от които 3 концерта, 1 фотографска изложба, 1 лекция - демонстрация на нов инструмент, 1 майсторски клас по китара и 1 практически семинар в периода 6 май – 1 декември 2023 година.
На 6-ти май, китарен ансамбъл „Академика“, взе участие във Фестивал за музика и струнни инструменти във Валядолид, Испания, в кралската църква „Св. Михаил и Св. Юлиан“. На 21-ви май, в зала „Иван Спасов“, Владимир Влаев представи своя хибриден акустично - дигитален инструмент за експериментална изпълнителска практика – HexApp. Той е завършил АМТИИ „Проф. Асен Диаманидев“ със специалностите „Класическа китара“ и „Композиция“. Чрез специализации в МА „Карол Липински“ (Полша) и Кралска академия (Холандия) се развива в областта на експерименталната електроакустична музика.
Програмата на фестивала продължава на 29 май, от 18 часа, с концерт на Моника Дзула-Радкиевич (Полша), доцент доктор по класическа китара в Музикална академия „Станислав Монюшко“, Гданск. Концертът е в зала „Съборна“. В самия край на месец май, на 30-31 май, предстои и майсторски клас на Моника Дзула-Радкиевич.
Фестивалът продължава през есента. На 2 октомври, от 18 часа, в Концертна зала и фоайе на АМТИИ „Проф. Асен Диаманидев“ се открива фотографската изложба на Дина Йорданова. Съществена част от събитието е и концертът на мандолинен квинтет „Сезони“.
Датите 20 - 22 октомври са запазени за семинара „Дъхът на живота“, на Джон Крофорд, преподавател в Кралска музикална академия и Тринити колидж, Лондон. Той е и член на „Асоциация на учителите по Александър техник”. Основната му дейност в последните години е свързана с преподаване на „Александър техник” - умение за откриване, промяна и предпазване от дългогодишни навици, които предизвикват напрежение и болка в тялото.
На 1-ви декември, от 18.30 часа, е концертът на Мак Гържич, в Епископска базилика „Филипопол“. Мак Гържич (САЩ) е с две номинации за „Грами“, за последните си два компактдиска. Той е художествен директор на един от най-големите европейски китарни фестивали, който се провежда в родния му град Загреб и инициатор на „Виртуален китарен оркестър“, събрал над 1500 китариста по време на пандемията.
За международния младежки фестивал „Кръстопът“, в предаването „Вход свободен“, разговаряме с неговия създател и вдъхновител проф. д-р Стела Динкова.
Чуйте още, в прикачения файл.
Спектъкълът "Оратория" ще се играе тази вечер в Първо студио на Радио Пловдив. Проектът конструира нео-драматургия, изградена от музикални артикулации в разнообразни жанрове - от операта до траша и хардкора, като използва единствено интонация и звукоизвличане. Конструира съвременен танц от жестовете, които използваме, докато говорим. Проследява..
На 15 май от 18:30 ч. в Конферентна зала на НБ „Иван Вазов“ (вход от ул. „Иван Вазов“) Александър Николаев ще представи книгата си „Историята на Адам“. В изданието са разгледани теми като: „Какво е общочовешка история“, „Каква е връзката на общочовешката история с Библията“, „Днешните световни събития като продължаващи общочовешката история“,..
56 участници от 6 български висши училища, както и от Атинския национален и Каподистриев университет ще се включат в Двадесет и седмата национална конференция за студенти и докторанти с международно участие под надслов „Пробуждането на езика – трепет и/или бунт“. Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Гео Милев и 140 години от..
Изложба „Отново заедно“ в галерия „Капана“ събира възпитаници на Сценични кадри за 50 –годишния юбилей на училището Изложбата представя творби на 65 творци - живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство, видео, костюми от кинофилми, театрални кукли, фотография, бижутерия и др. Няколко поколения именити творци, завършили уникалното за..
В Народна библиотека „Иван Вазов“ тази вечер ще се открие изложба на Дафи Парталска. Художничката ще представи Метода Зентенгъл за рисуване на структурирани и повтарящи се модели от дъги, линии, кръгове и елипси, съчетани в сложни плетеници. Методът е разработен от Мария Томас и Рик Робъртс преди 20 години, като начин за релакс и..