На големия християнски празник Възнесение Господне, който народът ни нарича Спасовден, а за шофьорите е професионален празник, се движим по оста на темите и конфликтите на деня.
И четвъртък сутрин във фокуса на вниманието ни продължава да е политиката – направленията са две – съставянето на правителство и необходимостта от изготвяне на бюджет 2023, погледнато през призмата на поредното недоволство от заплащането в един от държавните сектори.
За ефективността на поредния нетрадиционен ход на политиците с цел излизане от парламентарната криза или с други думи казано правителство на ротационен принцип говорим с политолога Христо Панчугов.
На фона на опитите за съставяне на стабилно парламентарно мнозинство недоволството в държавния сектор продължава да назрява. Поредна стачка на служители ще бележи 25 май. Този път недоволството идва от работещите в Националния осигурителен институт, които настояват за увеличение на възнагражденията им с минимум 30 %. Стачните им действия са подкрепени от двата най-големи синдиката у нас КТ „Подкрепа“ и КНСБ. Исканията на служителите от осигурителния институт коментираме с председателя на КТ Подкрепа в Пловдив Атанас Кръстев.
На Спасовден, който е професионален празник на шофьорите, обръщаме поглед към пътната безопасност и ефективните мерки за намаляване на инцидентите на пътя. Разговорът е с Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите.
А за традицията на Спасовден, за специалното хоро и молитвата за дъжд, за забраните разказва доц. Ангел Янков, директор на Регионален етнографски музей – Пловдив.
Поглед обръщаме и към занаятчийството. Председателят на Управителния съвет на Регионална занаятчийска камара - Пловдив Тони Симидчиева ще ни покани на Пролетния панаир на занаятите. Своите изделия там ще покажат 30 майстори и калфи. Ще има и демонстрации на живо.
В зона „Култура“ Веселина Пеева ни среща с Ивайла Александрова. Разговорът е за документалния й роман „Оловна тишина. Историята на един разстрел“.
Преди всичко това е поредната ни среща в "Добро утро, ден!" със световно известния диригент Максим Ешкенази.
За връзката между изкуството и изкуствения интелект ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Нещо повече – ще ни гостува поетът и писателят Николай Владимиров, който ще представи една оригинална „Антология на съвременната българска поезия“, на която е съставител, както и най-новата си стихосбирка „Мъжът, който топи обици“. Така се бори..
По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..
С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър". Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим с Евелина Славкова, социолог от..
Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..