„Българите ще получат това, което им даде Георги Господинов. Цял свят вече знае какво е България - чрез Георги Господинов. 25 страни са го издали“, това заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив Божана Апостолова, която е издател на Георги Господинов.
Тя заяви, че е научила за международната награда „Букър“ на Господинов от нейния син – Манол Пейков.
„В този момент аз си спомних как започнах да издавам българска литература. Как всички ми се подиграваха и ми казваха „Нищо няма да спечелиш. Българска литература ще издава...“. Това беше време, когато българската литература не само не беше на мода, а за нея се говореше неглижирано. За мое щастие всички знаят, че аз съм расла много бедно. Майка ми на 27 години беше вдовица. Баща ми отправи едно велико проклятие към мен, защото умря много млад, той каза „Аз няма да мога да я гледам. Нея Бог ще я гледа“. И както виждате - мен Бог ме гледа. Реших, че духовността е най-важна и започнах да издавам българска литература“, разказа Божана Апостолова, която подчерта, че никога не е взимала пари за издаване на българска литература.
Издателката се върна и във времето, когато е подала ръка на Георги Господинов.
„Той е много скромен. Много е внимателен към всички, не към определени хора. И е много трудолюбив. Миналата година бях на една негова премиера. Жито да хвърлиш, нямаше къде да падне. Тоест - обичам го не само аз, обичат го хората“, категорична беше Божана Апостолова.
Тя беше категорична, че успешната рецепта за издаване на книги, е да се чете много.
„Важно е да четеш и да знаеш. Аз съм щастлива, защото помогнах да се създаде духовността в България“, категорична беше Божана Апостолова.
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..
За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..
При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..
Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов. Той посочи, че на този..