В България има доста кресливо малцинство, с лидер българският президент, което подкрепя путиновото влияние в България, каза в предаването "Точно днес" бившият политик и познавач на службите, Методи Андреев. Помагачина на Радев са БСП и Възраждане, а според Андреев за съжаление тук влиза и поведението на ГЕРБ в момента. Това е така, защото заради огромната корупция ГЕРБ не може да се възприема като нормална евроатлантическа партия, смята той.
Борисов умело лавираше между интересите на Кремъл и НАТО, но след войната в Украйна това раздвоение приключи и трябва да се направи избор "между стола на атлантизма и евроазизма". После службите попаднаха под управлението на Румен Радев. Но според Методи Андреев проблемите тръгват от това, че в България не се направи лустрация и нашите служби традиционно са свързани с руските.
"Поради това в момента за съжаление имаме пробити служби и то не само по руска, но и по линия на криминалните групировки", каза Андреев и посочи, че при срещи с него, като народен представител, служители на ДАНС са докладвали за корупционни схеми в местната власт, но и са обяснявали, че не предприемат нищо заради политически чадър.
Той припомни, службите са мълчали за паравоенните формирования, за взривените обекти на оръжейния бизнес, заплахите срещу български граждани.
Според него в този смисъл съгласуването на началниците им с нашите партньори, което скандализира в записа от събранието на ПП, не е загуба, а гарантиране на държавен суверенитет.
Андреев определи и прокуратурата като "небългарска", а работеща в нечия частна полза", в която работят зависими хора.
Той призна, че подкрепата за втория мандат на Румен Радев, дадена от партиите вдясно, е била една от най- големите заблуди, заради допускането, че въпреки че е зависим и прорусофилски може да е почтен човек.
Сега нещата доста загрубяха и си личи, че пропутинските сили са получили указания да играят твърдо, отбеляза Андреев по темата със съставянето на правителство.
ПП-ДБ и ГЕРБ трябва да направят всичко възможно да съставят правителство с експерти, които да проведат тези реформи, каза Методи Андреев.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..