Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очакванията за кабинет са в крайната си форма

"Струва ми се, че сега виждаме нещо, което всички очакват. Политиците се опитват да правят кабинет, нали това искаме...Прокуратурата разпитва политици и иска имунитета на политици, нали това искаме... Единственият проблем е в това, че тези, които ще правят Кабинет, им искат имунитетите или ги разпитват. Някакси нещата започват да си идват по местата и всички са щастливи - щастливи са и тези, които ще имат възможност да направят Кабинет, и гражданите, защото правораздавателните и правозащитните органи започват да вършат някаква работа.  Остава да видим в целия този поток от щастие какво ще се случи". Това заяви политологът Страхил Делийски.

По думите му обаче, извън образа на щастието, прави впечатление фактът, че сме в ситуация, в която очакванията за съставяне на Кабинет вече са придобили крайна форма. 

"Ние сме в подобна ситуация от доста време. Още втория, а и третия кабинет на Борисов бяха разказани като Кабинети, чиято цел е просто да ги има. Независимо от това кой ще го прави, как ще го прави, как ще участва, но важното е да има Правителство. Но тази свръхзадача от две години вече е свръх свръхзадача". 

Важната част от този разговор обаче, която се отнася до това, какво ще се прави и знаем ли как, и още - искат ли гражданите да се прави това, което политиците искат, изцяло липсва. Целият разговор е заключен в призива "Дайте да го направим!".

Делийски подчерта, че президентът Радев е направил голяма услуга на ГЕРБ и ПП-ДБ, като сам се е предложил да влезе в ролята на общия враг и така е улеснил преговорния процес. 

Интересен е по-скоро начинът, по който ще се разказва процесът на преговорите, а не - същината му. 

"За тези, които трябва да направят Кабинет, този разказ е удобен и ще легитимира процеса на договаряне. Виждаме, че има и поход за парламентарна република в ЕС и НАТО, все едно, че някой не иска това... Но това е ключ и механизъм на спойката да заработи. Оттук нататък обаче ще стане по-сложно, защото гражданите ще очакват този Кабинет, който е  Кабинетът на парламентарната Република в ЕС и НАТО, да потвърди този си етикет. Това ще създаде натиск върху следващия Кабинет в тази посока. От него ще се очаква такъв тип политика, която и да е съобразена с парламентарните принципи, но и да отговаря на  представите как се прави политика в ЕС.

Да се прави европейска политика е хубаво, но не е добре, когато европейската политика е знаме. Защото европейската политика означава много неща отвъд развяването на знамена -  голямата задача на едно европейско Правителство е да  разкаже смисъла на това, което ще прави. А по-трудното ще дойде след направата на Правителство и това трябва да влезе в разбиранията на тези, които ще го правят".

Делийски прогнозира, че Правителство ще бъде сформирано и  най-вероятно, каквото и да е то, ще  може да бъде преглътнато, но не и политиката, която това Правителство  ще прави.

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58

На Общо събрание Горнослав се обяви против кариерата

На общо събрание жителите на асеновградското село Горнослав се обявиха против изграждането на близката кариера.  На форума са присъствали близо 60 процента от жителите на селото, които единодушно се обявиха против кариерата, която отстои само на 500 метра от домовете им. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Миглена Георгиева, жител на..

публикувано на 04.07.24 в 07:57

Вероучение в училище е необходимо за духовното израстване

В програма "Точно днес" разговор з а посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат  Александър Тодоров , богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на..

публикувано на 04.07.24 в 07:00

И пловдивски аптекари се включиха в протеста

Пловдивските фармацевти протестираха в продължение на два часа на работните си места. Така те се включиха в недоволството на колегите си от цялата страна срещу измененията на Наредба 4, предложени от здравното министерство и НЗОК.  Анелия Найденова, магистър фармацевт и управител на една от аптеките, които ппротестират, дефинира пред Радио Пловдив..

публикувано на 03.07.24 в 15:43