Поводът е дадената зелена светлина на представителите на съсловната организация да подпишат рамковия договор с НЗОК за следващите 3 години при спазване на уговорените условия на работа и цени и обеми на медицинските дейности.
“Не може пациентът да трепери от студ докато му правим кардиограма през зимата.
Акцентът не е върху цени и обеми, акцентът е върху правилата, новостите, които навлизат в медицината без значение дали става въпрос за нов вид операция или за електронизация на здравеопазването и все повече документи да могат да се придвижват по електронен път. Балансирани са промените и няма акцент, т.е. във всеки един от секторите има множество акценти“, обясни д-р Цигаровски.
Той добави също, че настояват за оценяване на нови видове услуги, медикаменти и новости, които предстои да навлязат в медицината.
Предлагат на здравната каса и да има гъвкавост при отчитане на леглата в болничната помощ, т.е. болниците да могат да прехвърлят до 10% от леглата си от една клиника в друга от същия тип. Д-р Цигаровски обясни:
„Ако една болница има инфекциозно, гастроентерологично отделение и пулмологично приемът в тях да бъде съобразен с нуждите. През февруари – разтройства няма, има обаче много пневмонии и да е възможно по време на грипната епидемия при нужда да се прехвърлят легла от тези, които са предвидени за хора с лятно разтройство например.
При сега действащите правила ако на 17 февруари капацитетът на леглата в пулмологията е запълнен, а човек е с тежка пневмония и трябва да бъде приет в болница, то това не може да се случи. Другаде може да има празни стаи, но те не могат да се използват“.
Друга важна насока в рамковия договор е ако изследвания или направления за консултация са задължителжителни със заповед на министъра, то те да са извън регулативния стандарт и да могат да се издават без оглед дали лимитите са свършили.
Д-р Цигаровски добави още, че близо 50 клинични пътеки през годините са подценявани и е крайно време да има реално остойностяване в здравеопазването . Според него е важно рамковият договор да бъде подписан, защото в противен случай ще действат старите правила при нови условия и това би затруднило работата и достъпа на пациентите.
„Лекарите правим всичко възможно здравната система да функционира нормално, въпреки че вече са се натрупали разминавания между новопоявили се закони и наредби и настоящия здравен договор“, каза д-р Цигаровски.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..