Двадесет и първото издание на най-големия литературен фестивал в България „Пловдив чете“ ще бъде официално открито на Античния театър.
По традиция ще бъдат връчени наградите „Орфеев венец“ за принос в съвременната българска поезия и „Златна четка“ за най-добро художествено оформление на книга. За публиката ще свири група „Остава“.
В рамките на литературния форум от 18-и до 25-и юни срещи с читатели ще имат редицда български творци, сред които Иван Ланджев, Георги Борисов, Елена Алексиева, Елин Рахнев, Иванка Могилска, Румен Денев, Едвин Сугарев, проф. Златозар Боев. Специални гости на фестивала са преводачите Кадрие Джесур в партньорство с Българо-турски литературен клуб – Пловдив, Хана Санборг, Швеция, Душко Кръстевски от Северна Македония
Пловдивчани и гости на града имат възможността да разгледат и фотографската изложба „По-силнин от думите“ на Fine Acts България, обединяваща 54-ма души, които застават срещу езика на омразата с лицата си. Ще бъдат представени и изложбите на фондация „Emprove“ – „Пробуждане между редовете“, „Туве Янсон – живот и творчество“, както и експозицията, посветена на 100 години от публикуването на романа „Одисей“на Джеймс Джойс.
Многобройни са и инициативите, посветени на литературата за деца, както и творческите работилници.
Тази година около 40 български издателства са включени в пловдивската „Алея на книгата“, чиито шатри са разположени на площад „Централен“. Те ще бъдат отворени от 10 до 20 часа.
Събитието се организира с подкрепата на община Пловдив и в партньорство с Асоциация „Българска книга“. „Пловдив чете“ се провежда в партньорство с Министерството на културата, НБ „Иван Вазов“-Пловдив и Асоциация „Българска книга“.
Организатор на фестивала е фондация „Изкуство без граници“ с домакинството на издателство „Жанет 45“.
Входът за всички културни събития в програмата на „Пловдив чете“ е свободен.
Изложба „Градът и Левски“, която се открива тази вечер в художествената галерия в Карлово, представя селектирани творби от фонда на галерията. Те са в областта на графиката, живописта и скулптурата. Експозицията е посветена на 19 февруари, деня на гибелта на Апостола на свободата, който в родния му град се отбелязва с редица възпоменателни..
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..