На 21 юни посрещаме астрономическото лято и в синхрон с летните жеги вървим по ръба на горещите за деня теми за обществото.
Под знака на книгите се изнизва тази седмица. И в синхрон с фестивала „Пловдив чете“ обръщаме поглед към преводната литература, а темата на разговора е преводима ли е поезията и не влиза ли всъщност преводачът в ролята на съавтор. За поезията между редовете, за правилно подбраните думи говорим с издателя и преводач Йорданка Бибина.
С медийния експерт и културолог доц. Георги Лозанов дискутираме темата за издигането на пилона в Рожен, която през последните дни разбуни страстите и доведе до редица полемики. Събуди и въпроса докъде се простира патриотизмът в народопсихологията ни и какво се крие под външния слой на мотивите на противниците.
И още – обръщаме поглед към взаимовръзката пазар на труда – образование. Поводът е изпратено писмо на АИКБ до образователното министерство, в което работодателската организация настоява предложеният проект за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научни организации през следващата година да не бъде одобрен. Според тях модерните специалности изместват тези, от които бизнесът има реална нужда за задоволяване потребностите си от работна ръка. Има ли все пак пресечна точка между приема във вузовете и пазара на труда питаме инж. Пламен Панчев, създател и изпълнителен директор на Тракия икономическа зона.
В минутите за култура ви водим на изложба в галерия „Възраждане“. Разговорът е с художника Елисавета Ангелова, която представя „Приказният свят през моите очи“.
В поредицата „Великите Европейци“ тази седмица Пламен Асенов разказва за живота на френския писател Андре Жид.
Започваме след новините в 7 и сме до 9:30.
Слушайте ни.
Не пропускайте Новогодишното ни радио-шоу около Нова година! Ще звучат любопитни истории с Дядо Коледа и Дядо Мраз, не без участието на Снежанка. Няма да има сатира. Почти. Нито специални гости. Сами ще си гостуваме – егото и алтер егото на водещия, съответно Петър Краевски и Краю Петровски. Ние „двамата“ ще разиграем в ефира по един чувал с..
В края на годината притихваме, за да осмислим всичко, което ни е движело напред през изминалите 11 месеца. А в края на 12-тия да погледнем и в огледалото за обратно виждане, а след това да тръгнем уверени напред към началото. С уроци, надежди и жажда за новото, с което ни предстои да се срещнем. В следобедната програма на Радио Пловдив, на Стефанов..
На Стефановден подаряваме всяка песен от ефира на хората, които празнуват името си днес - Стефан, Стоян и техните производни. Пожелаваме им здраве, късмет и берекет. Историята на „имената“ е толкова стара, че датира още от първите описани случаи на използване на писменост, което означава, че имена са били използвани и много преди това. Днес..
На 27 декември църквата почита Св. Стефан. В петъчното утро ще поздравим имениците, ще ви информираме за актуалната обсттановка след екстремното време от последните дни, ще питаме защо сме оптимисти за себе си и песимисти за дължавата и ще превъртим календара назад със спомени от годината, която си отива. Чуйте - социолога Павел Вълчев от "Алфа Рисърч"..
Честита Коледа! И днес в празничния вариант на утринната програма говорим за традицията, за надеждата и вярата. На втория ден от Коледа, 26 декември, се отбелязва Денят на Бащата. Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете. В минутите след 9 часа ще говорим за споделеното бащинство и за желаните промени..