Лятото е време за литературен екзорсизъм. Пловдив чете Брам Стокър и се хипнотизира от чудовищния ексцес на живота. Символът на космополитния балкански дух граф Дракула присъединява Източна Румелия към обединена Европа. Ван Хелсинг слуша румънско евродиско и се бори с цветята на злото, за да доживее пенсия и Джулай морнинг. Иначе казано, проектът „Нова асоциална поезия“, за първи път в Пловдив. Събитието „Дракула в Източна Румелия“ е в „Мармалад“, 24-ти юни, събота, 20 часа. Вход на събитието – свободен.
Водещи са Любомира Видева и Камелия Панайотова, музиката е на Маргарита Омар. Участват актьорите Яна Божанин, София Джустрова и Ванина Йорданова, които са подготвили представления по произведения на автори на проекта. Гост-изпълнители са Вероника Савова /Електра/ и Мариета Драгиева, вокалист на група "Опиум", които ще изпълнят кавъри и авторски песни. Танци – Мартина Танева и Алкира Неделчева. Участват още Евгения Динева, Христо Вучев, Манол Тончев. Графичен дизайнер – Мартина Василева, която е подготвила визията за това събитие. Творчески директор – Стефан Гончаров.
Водещата Любомира Видева е от Пловдив. Тя е автор и писател, който тръгва от списание „Нова асоциална поезия“ и вече има две издадени книги и много награди. Камелия Панайотова, също, е автор на списанието. Тя е представител на софийската част на водещите. До момента, Камелия Панайотова, има една издадена стихосбирка и скоро се очаква да излезе първият ѝ роман. И двете водещи ще бъдат с костюми съобразени с темата, като са подготвили интересни представяния за всички автори, които ще участват в съботното, пловдивско издание на събитието, което е част от програмата на „Пловдив чете“, 2023 година.
„Нова асоциална поезия започва като електронно списание, преди няколко години. Това, което специализираме с нашия екип е организирането на събития, които съпътстват всеки брой. На нашите събития се опитваме да комбинираме театрално изкуство, музика, пърформанс и циркови артисти, и най-общо казано да направим връзка между литературата и всички останали изкуства и да създаден нещо, което да е по интересно за масовата публика и да доведе до по-голям интерес към литературата и културните събития в страната. Да покажем, че литературните четения не са нещо страшно и скучно, и могат да бъдат интересни като всяко друго събитие, което хората биха посетили в петък или събота, когато излизат с приятели и искат да видят нещо интересно и забавно“, разказва Александър Арнаудов, част от екипа на „Нова асоциална поезия“.
„В Пловдив гостуваме за първи път и очакваме с огромно нетърпение нашето събитие, като част от програмата на „Пловдив чете“ и това, което сме подготвили е да направим франчайз от вече готовите теми, които сме представяли в София. Темата ни за Пловдив е „Дракула в Източна Румелия“, което е вариация на „Балът на чудовищата“, който представихме през март месец. Подготвили сме и тематични представления свързани с хорър филми, музикален фон и всякакви други изпълнения в тази сфера, които да представим на пловдивската публика и да чуем също пловдивски поети и писатели, които са сериозно представени на това събитие, както и софийски. Надявам се, това да не ни бъде последната изява в Пловдив и да се виждаме всяка година по това време в рамките на фестивала „Пловдив чете“, допълва Александър Арнаудов.
Чуйте още от интервюто с него, за предаването „Вход свободен“, в прикачения файл.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..