Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правителството се намира в процес на стабилизация

Иска ми се, да се заздрави това управление с коалиционно споразумение

Цветанка Андреева
Снимка: БГНЕС

Месец след като новото правителство на България стана факт, НС все още не работи в пълния си капацитет. Двете основни  управляващи коалиции продължават да твърдят, че недоверието между тях е константа. 

За ефекта от безпрецедентната за страната ни управленска сделка за ротационен премиер, плаващите мнозинства, странните приятелства и старите антагонизми и продължаващото надлъгване за позиции - събеседник е политологът Цветанка Андреева

Андреева каза: "Ситуацията, след няколко предсрочни вота не може да доведе веднага до здраво функционираща власт. Има изход от тази криза и редовното правителство е най - яркият пример затова. Кабинетът бе оформен около идеологията около евроатлантизма, но не успя да изгради добре функциониращи механизми на властта. Станахме свидетели на формулата с изчакване на ротацията. Ще ставаме свидетели и на по-абсурдни формули, особено с идването на местните избори."

"Може да се стигне до коалиционно споразумение между управляващите партии, като по-вероятно е да има текст, където да се разпишат сроковете на ротация", смята Андреева. Според нея до класическо коалиционно управление едва ли ще се стигне до местните избори.

"Прави впечатление работата на министъра на отбраната Тодор Тагарев по отношение войната в Украйна, както и бързото започване на преговори за еврозоната и Шенген. България бе в неофициална външна изолация, в последните две-три години. Това статукво се разби и в момента България  е пълноправен член на съюзите, в които участва", заяви Цветанка Андреева. Според нея властта бележи успехи, още в първия си месец.

Според политолога мнозинството в НС наистина е важно, за да заработи правителството. "Властта - за да е силна и ефективна, не се нуждае от непрекъснат политически шантаж между двете първи коалиции в НС", посочи Андреева. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56