Месец след като новото правителство на България стана факт, НС все още не работи в пълния си капацитет. Двете основни управляващи коалиции продължават да твърдят, че недоверието между тях е константа.
За ефекта от безпрецедентната за страната ни управленска сделка за ротационен премиер, плаващите мнозинства, странните приятелства и старите антагонизми и продължаващото надлъгване за позиции - събеседник е политологът Цветанка Андреева.
Андреева каза: "Ситуацията, след няколко предсрочни вота не може да доведе веднага до здраво функционираща власт. Има изход от тази криза и редовното правителство е най - яркият пример затова. Кабинетът бе оформен около идеологията около евроатлантизма, но не успя да изгради добре функциониращи механизми на властта. Станахме свидетели на формулата с изчакване на ротацията. Ще ставаме свидетели и на по-абсурдни формули, особено с идването на местните избори."
"Може да се стигне до коалиционно споразумение между управляващите партии, като по-вероятно е да има текст, където да се разпишат сроковете на ротация", смята Андреева. Според нея до класическо коалиционно управление едва ли ще се стигне до местните избори.
"Прави впечатление работата на министъра на отбраната Тодор Тагарев по отношение войната в Украйна, както и бързото започване на преговори за еврозоната и Шенген. България бе в неофициална външна изолация, в последните две-три години. Това статукво се разби и в момента България е пълноправен член на съюзите, в които участва", заяви Цветанка Андреева. Според нея властта бележи успехи, още в първия си месец.
Според политолога мнозинството в НС наистина е важно, за да заработи правителството. "Властта - за да е силна и ефективна, не се нуждае от непрекъснат политически шантаж между двете първи коалиции в НС", посочи Андреева.Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..