Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ракът е коварен, но може да бъде излекуван

„За съжаление, системата за медицинска онкопрофилактика и онкогинекологична профилактика в България не е на необходимото ниво. За това говорят цифрите – страната ни е в челната тройка на Европа по заболеваемост от рак на маточната шийка. И дори не в класацията на ЕС, а в цяла Европа“. Това подчерта председателят на Националния съюз на акушергинеколозите от доболничната помощ проф. д-р Петър Петров по повод стартиращата от 14 юли кампания за безплатни гинекологични прегледи по инициатива на МБАЛ „Централ Хоспитал“, Национален съюз на акушергинеколозите от доболничната помощ и Национално движение за профилактика и превенция на здравето.

По думите му,  ракът на маточната шийка е коварно и жестоко заболяване, което може да бъде открито рано и излекувано в ранен стадий, без да нанася никакви щети върху детеродните функции на жената.  Поради липсата обаче на адекватна профилактична политика и скрининг на това заболяване, в България всяка година заболяват над 1000 жени, от които 350 умират.

„Всеки ден една млада жена в детеродна възраст губи живота си от това заболяване. Целта на тази кампания е да направим нещо, за да предпазим българските жени от това коварно заболяване и се надявам нашия пример да бъде последван и от други здравни заведения. Само заедно и с подобни мерки и желание можем да вдигнем профилактиката на нужното ниво“.

Като основна причина за ситуацията, проф. Петров посочи недобрата организация на този вид помощ и недостатъчното акцентиране върху ранното откриване на заболяването.

„За съжаление, ракът на маточната шийка не е изключение, в сравнение със заболеваемостта от други сериозни заболявания – онкологични, кардиологични, ендокринологичн и т.н. Цялото ниво на профилактиката у нас е критично – нито превенцията е добра, нито промоцията на здравословния начин на живот и т.н. Това обаче може да се промени с взаимните ни усилия. А лекарите трябва да поемат инициативата“.

Проф. Петров бе категоричен, че „бойната мощ на българската медицина е насочена към война, а не – към опазване на мира. Ние чакаме да се разболеят пациентите и след това започваме да ги лекуваме. Става парадокс. Много по-ефективно би било, ако не допускаме пациентите да се разболяват“.

Всяка жена над 18 г. и всяка, която води полов живот, по препоръка на СЗО трябва да прави две цитонамазки годишно, защото процедурата отнема 15 минути, но може да спаси живот, подчерта проф. Петров.

Едномесечната кампания може да бъде продължена, при условие, че бъде събуден интересът към проблема – рак на маточната шийка. По думите на проф. Петров, средства  за това не е трудно да бъдат намерени.

Като добър пример за профилактика и скрининг на заболяването той посочи ситуацията в скандинавските страни, където почти 100 % от жените са ваксинирани срещу рак на маточната шийка. У нас този процент е около 10%, независимо че ваксината се поставя безплатно на момичета на възраст между 12 и 13 години, но интересът към нея е почти нулев.

Интервю - звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21