„В проектобюджета за 2023 г. е заложен 3% дефицит на БВП за страната, а ръстът на заложените приходи за 2023 г. спрямо година по-рано е от над 7% или 4,5 милиарда лева и повече. Предвидените средства за персонал и заплати са с непроменени стойности спрямо предходния вариант на служебното правителство.
Това, което става факт към настоящия момент е, че за пореден път този дефицит от 3% вероятно се правят опити да бъде постигнат за сметка на работниците и служителите, които няма да получат дори компенсация на инфлацията. А тя през септември 2022 г. достигна своя връх от близо 18%." Това заяви областният координатор на КНСБ - Пловдив Боян Бойкински преди началото от третия протестен ден пред НС.
Той подчерта, че това, което предвижда настоящият проектобюджет, е действително увеличение на част от възнагражденията на персонала, а именно в сектор образование, увеличение на възнагражденията на работещите в болничната помощ с 15%. В сектор детско училищно здравеопазване в Пловдив, претенциите на КНСБ са за 15% увеличение на трудовите възнаграждения, и увеличение на възнагражденията на администрацията с 10%.
"За съжаление, обаче много от работниците останаха без никакво увеличение и това е причината за поредния ден на протести пред НС. Няма как например, работещите в сферата на земеделието и горите да бъдат доволни. Те получават сега брутни трудови възнаграждения между 1100 и 1200 лв или около 800-900 лв. нетно. Това е абсурдно ниско ниво“.
По думите на Бойкински, техните искания са за 20% увеличение, що се отнася до работещите в Селскостопанската академия, което ще струва едва 5 млн лв. А исканията на работещите в Изпълнителна агенция по горите са за 17% увеличение, което ще струва едва 4,4 млн лв.
В протестите участват и пловдивски представители на Института по тютюна и тютюневите изделия, на Института в град Садово, на ИЗК „Марица“, които са уникални за страната структури, но са неоценени. Участват и пловдивски представители на НОИ, НАП, Синдикат „Огненборец“, на БНР.
„Що се отнася до работещите в НОИ, те категорично посочиха, че желаят 30% увеличение на своите възнаграждения“.
Бойкински бе категоричен, че е неуместно да се говори, че държавата е във фалит, тъй като „проектобюджетът предвижда ръст на заложените приходи, които Служебният кабинет определи в размер на малко над 1 млрд лв или 1,55%, а настоящото Правителство - с настоящия проектобюджет е предвидил този процент да бъде повишен на 7,24% или близо 5 млрд повече.
"Явно събираемост има и в никакъв случай не може да се говори за фалит на държавата, а - за неглижиране на трудовите възнаграждения на работещите в страната, което е недопустимо особено в настоящата икономическа обстановка“.
Интервю – звуковия файл:
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..