Типично за летния ваканционен сезон най-интензивни са проверките на служители на НАП в заведения и търговски обекти по Черноморието. При една такава проверка в едно от популярните нощни заведения във Варна на клиентите масово е издаван „служебен бон“, вместо фискален. Това е опит за избягване на изискванията за отчитане на продажбите, а предвидената за това санкция е запечатване на обекта, напомнят от НАП. Какво трябва да знаят клиентите за финансовите документи, които получават в търговските обекти?
Наредба на финансовото министерство регламентира върху клиентските касови бележки задължително да се изписва „фискален бон“, пояснява Христина Стоянова, главен юрисконсулт в дирекция Обжалване и данъчно-осигурителна практика в НАП Пловдив.
Текст „служебен бон“ може да се съдържа само в други документи, извън тези в случаите на продажби.
Например в ресторант клиент поръчва неща в различни периоди на престоя си. Тогава тяхната цена може да се отрази в такива служебни бонове с натрупване, без обаче сметката да се закрива. Тук трябва да има и надпис, че по него не се дължи плащане. Този надпис трябва да бъде с букви с размер най-малко два пъти по-голям от размера на останалата информация върху бележката.
Освен това служебният бон не трябва да наподобява фискален бон.
Сметка се закрива единствено с издаването на документ, който съдържа текст „фискален бон“ и в този бон трябва да са отразени всички поръчки с натрупване. Във фискалния бон трябва да са налични наименованията на всички поръчани стоки и услуги, кода на данъчната група и количеството и стойността по видове на всяка закупена стока.
Служебни бонове се използват и в други случаи, при които няма продажби-например когато се променя касова наличност. Това е началната сума, въведена в касата на търговския обект, извеждането на пари от оборота, който вече е регистриран във фискалното устройство. Само в тези случаи се извършват операции със служебно въведени или служебно изведени суми, които приключват с издаването на служебен бон, каза още Христина Стоянова.
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по-високи, каквото мнение се изказа от родни туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от англичаните и 12% от германците вече си..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..