Според последното социологическо проучване на агенцията над половината от българите не искат предсрочни парламентарни избори. 22% оценяват положително работата на правителството. Наблюдава се известно успокоение във възприятията за икономическите перспективи, но тревожността остава водеща.
През юли регистрираме известна стабилизация на основните индикатори, които тестваме ежемесечно. Не отчитаме съществени промени в оценката за работата на основните институции и електоралната картина. Можем да говорим за относителна лятна стабилизация, но на ниски нива, коментира Ганев.
Не се наблюдава съществена динамика в електоралните нагласи. ГЕРБ (24.8%) остава лидер с преднина от малко над 5% от гласуващите. Следват ги „Продължаваме промяната-Демократична България“ с 19.1% от заявилите, че ще гласуват на евентуални избори. Третото място остава за „Възраждане“ с подкрепа от 15.5% от гласуващите, следвани от ДПС (13.7%) и БСП (8.6%). „Има такъв народ“ остава точно на прага на парламентарната бариера с 4% от гласуващите. Опцията „не подкрепям никого“ продължава да расте за пореден месец, като през юли достига нива от 6.3%.
Парламентът се движи на ниски нива на оценка за работата си, като през юли има леко покачване с 3 пункта до 14% одобрение. Според анализа причината вероятно е в по-активната работа на институцията през последния месец.
Положителна оценка за работата на кабинета на Николай Денков изразяват 22% от всички интервюирани. Най-силна подкрепа правителството среща сред привържениците на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (над три четвърти), докато симпатизантите на ГЕРБ изглеждат разделени наполовина. Електоратите на останалите формации изразяват в огромното си мнозинство отрицателна оценка.
По думите на Ганев подписването на споразумение между двете формации ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ е важно от гледна точна на това ясно да се регламентира процеса по взимане на решения и съответно законодателната и управленска програма от тук нататък на кабинета.
Смятам, че това ще изиграе по-скоро стабилизираща роля, допълни анализаторът.
Според него противопоставянето между президента и правителството ще се задълбочава през следващите месеци
Той подчерта обаче, че мнозинството ще се запази и няма да има нови предсрочни избори.
Ако правителството започне да губи силно подкрепа, да скърца, да събира социално напрежение би могло да се мисли за нов кабинет, но в рамките на това мнозинство отново. Нов кабинет, който да стъпи върху всички формации, имам предвид коалиционно споразумение, традиционно коалционно споразумение, каквото сме познавали до този момент с представители на всички формации, които подкрепят този кабинет, обясни Ганев.
Според него на този фон местните избори ще са тест за кабинета и отношенията между коалиционните партньори, защото на доста от местата те ще бъдат основни политически опоненти
Не, че това ще събори правителството, но ще е тест генерално за стабилността на кабинета.
По думите му основните играчи на местните избори в огромната си част ще бъдат парламентарно предствени партии, но заради това общо недоверие, общо разочарование към цялата ни партийна система се отваря врата за участие и на местни играчи.
Това дава хранителна среда за местни субекти и няма да се учудя на места да има пробиви на хора, които не са ангажирани с нито една от партиите. Друго което също ми се струва твърде вероятно е ,че самите представители на партитиите, които досега са били кандидати на определена партия, да се явяват не като кандидати на партия ГЕРБ или на ПП или ДБ, а да се явяват с инициативни комитети, скрити зад инициативни коминети с цел да набират по-широка подкрепа. И това ще бъде масово явление, посочи анализаторът.
Социологическо проучване на агенцията е проведено в периода между 4 и 11 юли 2023 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на възраст 18+, по поръчка на "24 часа".
Интервюто с Димитър Ганев може да чуете от прикачения звуков файл.
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..
В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..