Започва 44-то археологическо лято на селищна могила Юнаците. От събота, 22 юли разкопките се откриват с доброволци от фондация „Балканско наследство“.
Ръководител на екипа е доц. д-р Камен Бояджиев, от Националния археологически институт с музей при БАН. Той съобщи, че ще работят с 12 доброволци - студенти от САЩ, Канада, Словения, през следващите 4 седмици.
Паралелно с това през август се очакват средствата от Министерство на културата. Тази година проектът за археологически проучвания е финансиран със сумата от 59 500 лева. Това е един от най-големите обекти за България, който продължава да изненадва учените с разкритията си за най-старото обитание по нашите земи.
Целта на екипа е да допроучи централата част на селището, което е доказано, че датира от финала на неолита, или 5000 г. преди Христа.
Припомняме, че селищна могила Юнаците е един от най-известните и продължително изследвани праисторически обекти в България. Установено е, че през V хилядолетие пр. Хр. могилата е само най-високата и укрепена част от обширно селище. Разкритите структури: отбранителна стена с ров и сгради с площ над 100 м2 и сложно вътрешно устройство, както и многобройните разнообразни и прецизно изработени предмети, свидетелстват за високо развита материална и духовна култура на халколитното общество в Горна Тракия.
„ Завръщане към корените“ е темата на кръглата маса , която ще се състои от 18:00 ч. в Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий“ - Раковски. Тя се организира по повод навършване на 350 години от кончината на българските католически архиепископи Петър Богдан и Петър Парчевич, и епископ Филип Станиславов , както и 400 години от основаването..
Мащабна изложба на един от най-големите български живописци – Калина Тасева представя Градска художествена галерия –Пловдив в Зала „2019“. Инициативата се осъществява със съдействието на Васил Илиев от Варна, който е ревностен колекционер на именитата авторка и от 20 години събира нейни кавалетни творби. Колекционерът притежава най-голямата..
Премиера на пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения между трима приятели, чиято..
Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив. Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..
С голяма ретроспективна изложба в Градската художествена галерия Пловдив отбелязва 80 години от рождението на художника Таню Митев – 1944-2020 г. Експозицията е озаглавена "Пътят на искреността" и се осъществява по инициатива на близките на твореца, който има собствен почерк и място в артистичната история на Пловдив и България...