То е част от откритата в пловдивския Археологически музей изложба „Власт и сила. Късната бронзова епоха по нашите земи“.
Експозицията съдържа общо 166 предмета от фондовете на Археологическия музей и музея на БАН, като посетителите могат да я видят до 18 ноември.
Основен акцент в изложбата са 13-те златни съда от Вълчитрънското съкровище – най-голямото по нашите земи с тегло почти 13 кг. В миналото то е символ на престижа и властта, която е имал неговия древен притежател, а днес – незаменим извор за майсторството, културата и живота на хората от късната бронзова епоха.
Директорът на музея Костадин Кисьов разказа историята за намирането му в Плевенско от съвсем обикновен човек, който случайно прекопавал лозето си. Тази история, макар и известна, винаги звучи интересно със своите различни нюански на ирония – и в исторически, и в духовен план.
Съкровището било открито съвсем случайно от човек от простолюдието преди близо 100 години в плевенското село Вълчитрън. Собственикът прекопавал лозето си, когато пред погледа му се открил най-големият съд от ансамбъла. Той бил покрит с патина и селянинът не разбрал, че е златен. И по напълно "практичен" начин му намерил място като копаня в кочината на прасето си Мирчо. Така една породиста свиня лочила ярма и вода от съд, от който пиел самият тракийски владетел. Докато проф. Иван Венедиков не минал през селото и забелязал ценната находка в кочината...
Кисьов подчерта, че изложеното в музея е оригиналът на съкровището.
Освен Вълчитрънското съкровище любителите на историята могат да видят находки от разкопките Изворово, Ада тепе, Семерджиево, Върбица и Горско Косово.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..