Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вълчитрънското съкровище гостува в Пловдив

| обновено на 25.07.23 в 15:23

От днес пловдивчани и гости на града могат да видят най-голямото тракийско златно съкровище у нас – Вълчитрънското.

То е част от откритата в пловдивския Археологически музей изложба „Власт и сила. Късната бронзова епоха по нашите земи“.

Експозицията съдържа общо 166 предмета от фондовете на Археологическия музей и музея на БАН, като посетителите могат да я видят до 18 ноември.

Основен акцент в изложбата са 13-те златни съда от Вълчитрънското съкровище – най-голямото по нашите земи с тегло почти 13 кг. В миналото то е символ на престижа и властта, която е имал неговия древен притежател, а днес – незаменим извор за майсторството, културата и живота на хората от късната бронзова епоха. 

Директорът на музея Костадин Кисьов разказа историята за намирането му в Плевенско от съвсем обикновен човек, който случайно прекопавал лозето си. Тази история, макар и известна, винаги звучи интересно със своите различни нюански на ирония – и в исторически, и в духовен план.

Съкровището било открито съвсем случайно от човек от простолюдието преди близо 100 години в плевенското село Вълчитрън. Собственикът прекопавал лозето си, когато пред погледа му се открил най-големият съд от ансамбъла. Той бил покрит с патина и селянинът не разбрал, че е златен. И по напълно "практичен" начин му намерил място като копаня в кочината на прасето си Мирчо. Така една породиста свиня лочила ярма и вода от съд, от който пиел самият тракийски владетел. Докато проф. Иван Венедиков не минал през селото и забелязал ценната находка в кочината...

Кисьов подчерта, че изложеното в музея е оригиналът на съкровището.

Освен Вълчитрънското съкровище любителите на историята могат да видят  находки от разкопките Изворово, Ада тепе, Семерджиево, Върбица и Горско Косово.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Премиера на пиесата „Арт“ в Драматичен театър Пловдив.

Премиера на  пиесата „Арт“ от Ясмина Реза представя Драматичен театър Пловдив. Режисьор на спектакъла е Живко Гущеров, сценографията и костюмите са на Мария Колева, а композитор е Явор Карагитлиев. Предизвикващата на пръв поглед смях пиеса поставя под въпрос същността на човешките взаимоотношения  между трима приятели, чиято свързаност се..

публикувано на 08.11.24 в 07:22

Сграфитото на Димитър Киров отново заблестя

Общинският институт "Старинен Пловдив" приключи работата по втория етап на реставрацията на сграфитото "Захари Зограф" на Димитър Киров на ул. "Съборна" 39 в Пловдив.   Реставрацията е съобразена с международните професионални стандарти в областта и цели максималното запазване на автентичността и целостта на творбата. Всички дейности са..

публикувано на 07.11.24 в 16:12

Таню Митев по "Пътя на искреността" в Градската галерия

С  голяма ретроспективна изложба в Градската художествена галерия Пловдив отбелязва 80 години от рождението на художника Таню Митев – 1944-2020 г. Експозицията е озаглавена "Пътят на искреността" и се осъществява по инициатива на близките на твореца, който има собствен почерк  и място в артистичната история на Пловдив и България...

публикувано на 07.11.24 в 07:19

Започва международен форум по мениджмънт в изкуството

Повече от 50 изследователи от САЩ, Франция, Китай,  Казахстан и България ще вземат участие в XII издание на международната научно-практическа конференция „Управленски и маркетингови проблеми в изкуството“, организирана по традиция от катедра „Теория на изкуствата“ в АМТИИ.  Събитието е най-значимият научен форум в Източна Европа, посветен на..

публикувано на 07.11.24 в 07:10

Среща с Валентина Радинска в Дружеството на писателите

Литературна среща с поетесата, журналист и преводач Валентина Радинска ще се състои тази вечер от 18 ч. залата на Дружеството на пловдивските писатели.  Срещата ще води поетесата Стефка Тотева.  Радинска е автор на 9 стихосбирки и води курсове по творческо писане в различни учебни заведения.  Като общественик Радинска създава през 2002 г...

публикувано на 06.11.24 в 06:24