Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Профилактиката на хепатита днес ще спести лечението утре


Световният ден за борба с хепатита се провежда всяка година на 28 юли, като на този ден международната общност се обединява около темата за превенцията на хепатита. Към този момент у нас все още няма точна стастика за болните от хепат В и С. Това съобщи в програма "Точно днес" Силвана  Лесидренска, председател на сдружение ХепАктив.

По данни, които са за Европа и ние приравняваме за България и включително от малки скринигови проучвания, които са правени у нас се счита, че  87 хиляди са инфектирани с вируса на хепатит С, а други 226 хиляди са с хепатит В. За съжаление много малко от тези хора знаят, защото това са заболявания, които протичат без симптоми. Те са хронични заболявания. Могат да се развиват в рамките на дълги години и в един момент човек дасе окаже, че има напреднало чернодробно заболяване и тогава да разбере, че е носител на някои от вирусите, обясни Лесидренка.

Тя съобщи, че тазгодишното мото на Световния ден за борба с хепатита е „Не чакай. Изследвай се сега за хепатит В и С, за да защитиш себе си и своите близки“.  С него за пореден път се поставя акцент върху неотложността на действията и усилията, необходими за премахване на хепатита като заплаха за общественото здраве до 2030 г.

В тази връзка през тази седмица след двегодишна пауза заради ковид пандемията  МЗ и Регионалнит ездравни инспекции отново огранизираха скринингова кампания за изследване за хепатити B и С като до края на деня все още желаещите могат да се изследват анонимно и безплатно. 

Лесидренска призова хората да се изследват дори и да нямат симптоми и не са имали "рискови ситуации". Понякога посещението при зъболекар може да се окаже рисково, посочи тя. 

Силвана Лесидренска припомни, че  с промяна на Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията, се осигури широк достъп до изследване за хепатит B и С за лицата на възраст 40, 45, 50, 55, 60 години, както и достъп до изследване за вируса на хепатит С по време на бременност, с цел превенция на риска от предаване на инфекцията с хепатит С от майка на дете. 

В България в момента болните от хепатит В и С получават най-съвременна терапия, която за  здравноосигурените пациенти се поема от касата. Проблем е обаче лечението на хората, които са с прекъснат здравен статус или са от групите в риск. По думите на Лесидренска е нужно с промяна на нормативните документи, да се осигури безплатно лечение и за тези хора.

Това от една страна както ще съхрани техния живот, така ще елиминира разпространението на инфекцията и съответно ще намали разходите в бъдеще. Защото е по-добре да даваме средства за скриниг и профилактика и лечение сега, отколкото за чернодробна трансплантация утре. ние се надяваме тази промяна да влезе в сила. Чакам я доста време. Надяваме се да се забързат нещата и да се случи както е при лечението на ХИВ. При пациентите с ХИВ - лечението се осигурява без значение на здравноосигурителния им статут. Абсолютно съм убедана, че това трябва  да се случи и за пациентите с хепатит С и В, допълни Лесидренска.

В седмицата за анонимно изследване за хепатит С и Б през кабинета на РЗИ - Пловдив са преминали 18 души  като при трима е открито заболяването.

Цялото интервю с Силвана Лесидренска може да чуете от прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01