Световният ден за борба с хепатита се провежда всяка година на 28 юли, като на този ден международната общност се обединява около темата за превенцията на хепатита. Към този момент у нас все още няма точна стастика за болните от хепат В и С. Това съобщи в програма "Точно днес" Силвана Лесидренска, председател на сдружение ХепАктив.
По данни, които са за Европа и ние приравняваме за България и включително от малки скринигови проучвания, които са правени у нас се счита, че 87 хиляди са инфектирани с вируса на хепатит С, а други 226 хиляди са с хепатит В. За съжаление много малко от тези хора знаят, защото това са заболявания, които протичат без симптоми. Те са хронични заболявания. Могат да се развиват в рамките на дълги години и в един момент човек дасе окаже, че има напреднало чернодробно заболяване и тогава да разбере, че е носител на някои от вирусите, обясни Лесидренка.
Тя съобщи, че тазгодишното мото на Световния ден за борба с хепатита е „Не чакай. Изследвай се сега за хепатит В и С, за да защитиш себе си и своите близки“. С него за пореден път се поставя акцент върху неотложността на действията и усилията, необходими за премахване на хепатита като заплаха за общественото здраве до 2030 г.
В тази връзка през тази седмица след двегодишна пауза заради ковид пандемията МЗ и Регионалнит ездравни инспекции отново огранизираха скринингова кампания за изследване за хепатити B и С като до края на деня все още желаещите могат да се изследват анонимно и безплатно.
Лесидренска призова хората да се изследват дори и да нямат симптоми и не са имали "рискови ситуации". Понякога посещението при зъболекар може да се окаже рисково, посочи тя.
Силвана Лесидренска припомни, че с промяна на Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията, се осигури широк достъп до изследване за хепатит B и С за лицата на възраст 40, 45, 50, 55, 60 години, както и достъп до изследване за вируса на хепатит С по време на бременност, с цел превенция на риска от предаване на инфекцията с хепатит С от майка на дете.
В България в момента болните от хепатит В и С получават най-съвременна терапия, която за здравноосигурените пациенти се поема от касата. Проблем е обаче лечението на хората, които са с прекъснат здравен статус или са от групите в риск. По думите на Лесидренска е нужно с промяна на нормативните документи, да се осигури безплатно лечение и за тези хора.
Това от една страна както ще съхрани техния живот, така ще елиминира разпространението на инфекцията и съответно ще намали разходите в бъдеще. Защото е по-добре да даваме средства за скриниг и профилактика и лечение сега, отколкото за чернодробна трансплантация утре. ние се надяваме тази промяна да влезе в сила. Чакам я доста време. Надяваме се да се забързат нещата и да се случи както е при лечението на ХИВ. При пациентите с ХИВ - лечението се осигурява без значение на здравноосигурителния им статут. Абсолютно съм убедана, че това трябва да се случи и за пациентите с хепатит С и В, допълни Лесидренска.В седмицата за анонимно изследване за хепатит С и Б през кабинета на РЗИ - Пловдив са преминали 18 души като при трима е открито заболяването.
Цялото интервю с Силвана Лесидренска може да чуете от прикачения звуков файл.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..