Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква ще бъде съдбата на Спортния диспансер в Пловдив?

Опит за стабилизиране на Спортния диспансер или неговото ликвидиране? Това е основен въпрос пред Пловдив тази седмица. Той ще трябва да бъде решен от общинските съветници на града, които на сесията на 2 август ще гледат отново казуса, но този път с две предложения.

Ден след решението на местния парламент , с което се отвърли вливането на медицинския център в ДКЦ V, кметът Здравко Димитров отново внесе предложението за предстоящото заседание. Очаква се групата на ГЕРБ да не го подкрепи.

Същевременно съвтеници от няколко групи в местния парламент внесоха предложение за запазване на здравното заведение и предлагат откриване на конкурсна процедура за избор на управител на дружеството.

Какво се крие зад толкова настоятелното искане на пловдивския кмет за сливане на Спортния диспансер с ДКЦ V и има ли скрит мотив?

Кметът Здравко Димитров е категоричен, че стабилизирането на Спортния диспансер може да се случи единствено чрез вливането му в ДКЦ-V.

Това е моето виждане, това е виждането на екипа. Да се заздрави Спортният диспансер това е единствен начин“, заяви пред Радио Пловдив кметът Здравко Димитров по повод повторното от него внасяне на предложението за сливане на Спортния диспансер с ДКЦ V ден след последната сесия на ОбС, на която то беше отхвърлено.

Димитров смята, че Кожният диспансер също трябва да премине към някое ДКЦ, което е в добро финансово състояние.

ДБ, „Кауза България“, „Съюз за Пловдив“, ЗС „Александър Стамболийски“ и ВМРО са против

На друго мнение обаче са съветниците от групите на Демократична България, „Кауза България“, „Съюз за Пловдив“, Земеделски съюз „Александър Стамболийски“, ВМРО и независимия Слави Георгиев. Според тях проблемът в медицинския център е управленски, тъй като сегашният управител е назначен временно за шест месеца, но от март до сега Община Пловдив не е стартирала конкурс за титуляр. Затова на сесията на 2 август съветниците внасят предложение за откриване на конкурсна процедура. Веселина Александрова от Демократична България обясни, че това е най-логично в този случай.

„Да стартираме конкурсна процедура за избор на нов управител, да видим той какви идеи има за развитие на дружеството, може ли да се иска държавно финансиране. И ако тези опити са неуспешни, тогава да говорим за вливане или някакви други форми на преобразуване на дружеството. Не може без да сме опитали, директно да се хвърляме в заличаване на дружеството, защото след вливането, то прекратява съществуването си“, каза Веселина Алекснадрова.

Тя не изключи зад опитите за сливане на Спортния диспансер с ДКЦ V да стоят и апетити към сгради на медицинския център на Гребната база.

„Това е едно от основните притеснения – за имота, който се намира на Гребната база. В един момент той ще се окаже ненужен. Но чисто имиджово, смятам, че след като медицински центрове за спортна рехабилитация в страната има само три, а един от тях е в Пловдив, и той се намира до Спортното училище и Гребната база, това е едно ценно бижу, което ние трябва да развием, а не да го заличим и да го оставим да умре, а след това да продадем тази сграда и там да изникне хотел или нещо друго. Това ще е голяма загуба за града ни“, каза още Александрова.

Предложението на Здравко Димитров не намира подкрепа и от Дирекция „Здравеопазване“

Директорът на Дирекция „Здравеопазване“ към Община Пловдив доктор Калин Калинов също е против сливането на Спортния диспансер с ДКЦ V на този етап.

„На този етап не съм съгласен, след като има толкова гласове против. Изразиха се и мнения, че сме в края на мандата и не е много удачно, че влизаме в предизборна кампания и това може да се превърне в предизборна дъвка. Съгласен съм с това, няма нищо спешно. Можем да тръгнем към един подробен анализ, да съберем още аргументи „за“ и „против“, да ги предоставим на общинските съветници и тогава със солиден консенсус да вземем решение“, заяви пред Радио Пловдив доктор Калин Калинов.

Последната дума за съдбата на Спортния диспансер в Пловдив имат общинските съветници.

Медиците също с отворено писмо срещу сливането на Спортния диспансер с ДКЦ V

„Всеки един опит за вливане, унищожаване или заличаване, би лишил Пловдив и страната от един изключително ценен опит, който имаме като традиция, изграждана с години. Тук даже не би трябвало да има някакъв коментар. Освен опитите за неговото рестартиране, тъй като аз бих казал, че той целенасочено беше обезличаван – както кадрово, така и като апаратура и материална база“, категоричен е доктор Енчо Енев – един от създателите на Спортния диспансер и сред малкото останали в страната специалисти по спортна медицина, който е доайен на тази професия и учасва в много международни проекти.

Към него са се обърнали редица специалисти, които работят там и търсят подкрепа за запазване и възстановяване на Спортния диспансер.
Доктор Енчо Енев е категоричен, че е готов да съдейства за рестартирането на медицинския център.  

В звуковите файлове можете да чуете интервю с доктор Енчо Енев, а също и репортаж по темата. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20