Взаимодействието между индустрия и наука е основата за създаване на дълбоки технологии. Това е един от основните приоритети в Министерството на иновациите и растежа – сътрудничество между бизнеса и академичната общност. Искаме да ребрандираме България като място за иновации, които създават висока добавена стойност за икономиката ни както във високотехнологични сектори, така и в културата, творческите индустрии, занаятите и уменията. Това заяви министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева на работна среща с академичните ръководства на седем университета в Пловдив и кмета на града Здравко Димитров, на която домакин беше общината. На срещата присъства и заместник-кметът по образование Стефан Стоянов.
„За мен е особено важно да покажем капацитета на образователната система и потенциала в сферата на човешкия капитал през създаване на продукти, които са резултат от работата на научната практика в България“, каза още министър Стойчева.
По думите й, страната ни може да бъде място и за иновационни екосистеми със своя специализация с основа научна и развойна дейност. „Бъдещето на България и Европа е да открие своята конкурентоспособност през интелектуален и човешки капитал“, подчерта още министър Стойчева.
На срещата бяха обсъдени теми, свързани с разработването на иновации в сферата на биотехнологиите, медицината, цифровото селско стопанство, културата, историческото наследство и творческите индустрии, както и необходимостта от комерсиализация на научните изследвания.
Министър Стойчева представи възможностите за подкрепа и взаимодействие между МИР и университетите и през финансовите механизми на министерството.
По-късно тя посети Медицинския университет в Пловдив, където се запозна с иновативното обучение по медицина в симулационния център на университета, чиито възможности представи заместник-ректорът по научната дейност проф. Благой Маринов.
„Не можем да правим персонализирана медицина без персонализирано обучение, а дигитализацията и технологиите дават възможност за този процес“, заяви министърът на иновациите и растежа.
По-късно тя ще посети Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Центъра за върхови биотехнологии.
31 занаятчии получиха днес майсторските си свидетелства в Пловдив в деня на Свети Спиридон. Новите майстори представят различни занаяти – медникарство, ножарство, медникарство, ножарство, гравьорство, дърворезба, грънчарство и художествено плетиво. Освен това има и 24 калфи, които след време също ще станат част от новите майстори...
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е наредил на началника на Апелативна прокуратура – Пловдив Тодор Деянов да извърши пълна проверка на делата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Тя визира анализ най-вече на производствата, включително и за тенденциозно образуване и провеждане на досъдебни..
В началото на следващата седмица работници от „Монди“ – Стамболийски, които остават без работа от Нова година, ще протестират в София. Това съобщи кметът на общината Петър Неделев. Според него 300 работници от завода за хартия и целулоза, както и от фирми по цялата верига, свързани с транспорт и с доставка на дървен материал, ще..
Партия КОД (Консервативно обединение на десницата) е категорично против предстоящото увеличение на такса смет в Пловдив. В позиция до медиите от формацията посочват, че драстичното поскъпване с близо 40% не е мотивирано добре. Липсват разчети, че се налага именно такъв скок, посочва председателката на КОД в Пловдив Пепа Деведжиева. В..
На 12 декември честваме Свети Спиридон Чудотворец. Той е един от великите светии и чудотворци от 4 век. Роден е на остров Кипър по време на царуването на Константин Велики. Светецът е съвременник на свети Николай Мирликийски. В България Свети Спиридон се тачи като закрилник на занаятчиите – обущари, тухлари, грънчари, бакърджии и др...