Студенти и докторанти от 9 държави са участници в международен семинар „Културна карта на България – Родопите“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който започва днес. Събира ги една обща страст – изучаването на българския език, българската история и българската култура. Участниците са от Австрия, Германия, Грузия, Италия, Полша, Сърбия, Украйна, Унгария, Хърватска.. Международния интердисциплинарен семинар е част от Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“, финансирана от МОН за периода 2022 – 2025 г., обясниха от висшето училище.
Маршрутът на пътуващия семинар обхваща важните културни топоси на град Пловдив на 2-ри и 3-ти август. В Родопите, от 4-ти до 8-ми август, групата ще се запознае с културно-исторически обекти от регионално и национално значение. Предвидени са посещения на Асеновата крепост и Бачковския манастир, Широка лъка и с. Смилян, с включен уоркшоп за приготвяне на масло и сирене в една от известните мандри в селото, Етнографски ареален комплекс в Златоград и Агушевите конаци в с. Могилица, Дяволския мост и тракийския култов комплекс Орлови скали, живописния меандър на р. Арда, хилядолетния Перперикон и регионалния исторически музей в Кърджали. В последния ден, 9 август, участниците ще се потопят в атмосферата на винарска изба в с. Устина с дегустация на вина от Тракийската низина.
Всеки от участниците ще бъде натоварен с персонална визуална задача на тема „България: поглед отвън“, в която да се представи рефлексията на чужденеца към различните елементи от културата на България: азбука, архитектура, изкуство, занаяти, храна, облекло и др. Визуалните задания трябва да бъдат подготвени в рамките на семинара и да съдържат елементи от всички посетени места в Пловдив и Родопите. Презентациите ще бъдат представени на 9 август.
Амбицията на организаторите е летният пътуващ семинар да се превърне в традиционен в рамките на ННП Българистика и всяка година да привлича повече участници от Европа и Азия.
Повече може да чуете от интервюто ни с ръководителя на екипа проф. д.ф.н. Любка Липчева–Пранджева, което е в прикачения звуков файл.
Министърът на образованието и науката се е съгласил да промени предложения план прием от РУО-Смолян за новата учебна година. Това стана ясно след разговори между кмета на Смолян Николай Мелемов и Красимир Вълчев. Заради по- малкия брой ученици план-приемът предвижда съкращаването на 7 паралелки, включително в Езиковата гимназия „Иван Вазов“ и..
Кметът на Пловдив предлага управителят на Екобус Илко Търпов да бъде освободен от поста си в интерес на работата. Общинското дружеството бе създадено през май 2022-ра година в мандата на бившия кмет Здравко Димитров и трябваше да закупи по програми, финансирани от ЕС електробуси, които да са част от градския транспорт. Търпов е начело..
Кметът Костадин Димитров посрещна в Пловдив изпълнителния директор на Американския еврейски комитет Дейвид Харис. Той е на посещение в страната по повод представянето на българското издание на своята книга „На предна линия. Живот в името на глобалното еврейско застъпничество“. По време на срещата двамата са обсъдили възможностите за привличане на..
Проект за правата на жените в ромските общности се изпълнява в четири общини в Пловдивска област. За изпълнението му социалната фондация „Инди Рома 97“ получава европейско финасиране от близо 90 хил. лв. Целта е да се преодолеят половите стереотипи сред ромското население в селските райони и маргинализираните общности в общините Куклен,..
Военновъздушните сили ще разполагат с удвоен капацитет за гасене на пожари през тази година. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител Димчо Димчев от "Възраждане". Министърът припомни, че с решение на Министерския съвет от юли миналата година е одобрено финансиране в размер на 1 млн. лева за..