Имаме много сериозна гражданска реакция по случая с нарязаното с макетен нож момиче и това е хубаво. Натискът върху институциите не трябва да намалява, а хората трябва да изискват от тях най-доброто, на което са способни. Очевидно, много сме далече от това, което се очаква от институции, защитаващи интересите на гражданите.
Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът доц. Даниел Смилов. Той подчерта, че случаят с пострадалото от насилник 18-годишно момиче повдига системния проблем за съдебната реформа. "Тук очакванията към парламента, особено за конституционна реформа са големи".
Тези очаквания сплотиха "не-коалицията", идеята за конституционната реформа дава времева рамка на това управление. Така се създава конституционно мнозинство, към което се присъединява и ДПС. Трябва да бъдем внимателни, защото и 2015 г. имаше конституционна реформа, която започна добре, но в хода й нещата се размиха, коментира политологът.
"Има и още нещо. Освен институционалната промяна, свързана с Конституцията, много е важно как политическите партии ще използват институциите. Ако от парламентарната квота се пращат хора, които да са лоялни към партиите и да им осигуряват "чадър", ако тази практика се запази, резултатите няма да са добри. Важно е и как професионалните квоти ще реагират и ако техни представители продължат да работят като обслужващи на политическите сили, ще има трудности. Конституционната и институционалната реформи трябва да са съчетани и с промяна в практиките и манталитета на тези хора", смята Даниел Смилов.
По думите му, работата по бюджета демонстрира ясна политическа воля за присъединяване на страната към еврозоната, за разлика от служебните правителства.
"Сегашният бюджет показва, че е възможно, без много финансово напрягане, да се внесе изпълним бюджет по изискванията на еврозоната. Второто е, че на практика България може да си позволи да преследва стратегически цели и да изпълнява широк кръг социални задачи. Така че работата по бюджета е по-скоро сериозен позитив и ще даде стабилност и хоризонт на управляващото мнозинство", коментира политологът.
Според него е позитив и позицията на страната по темата за Украйна, "няма двулична позиция - да изпращаме оръжия за Украйна, пък да говорим друго". Така се гледа по-сериозно на нас, защото няма политическо криволичене, смята Смилов.
Наближаващите местни избори ще породят някакво политическо напрежение в управляващата коалиция. "Това не е коалиция, която да примирява различията между основните участници в нея. Те искат да запазят идентичността си и запазват разликите си. Предполагам, че в рамките на кампанията тези разлики ще излязат и ще създадат напрежение, но то няма да бъде фатално", смята политилогът.
Цялото интервю на Елена Крушкова с доц. Даниел Смилов е в прикачения файл.
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..