„Преди 120 години българите от Македония и Тракия, следвайки заветите на Левски, вдигнаха най-голямото и успешно организирано въстание за да довършат обединението на българския народ. Те се вдигнаха, опитвайки се да поправят голямата несправедливост, наложена от Великите сили с Берлинския договор, разпокъсал България и оставил двете области отново под турско робство. Илинденци не чакаха подарена свобода, а взеха съдбата си в собствените си ръце, за да я извоюват. Тези хора написаха с кръвта си една славна история и ни оставиха като наследство, за да не я забравяме“ – каза в тържественото си слово Красимир Каракачанов.
Водещ на церемонията бе актьорът от Драматичен театър Пловдив - Симеон Алексиев, който в краткото си въведение припомни, че в историята на всеки един народ има определени личности, които остават такава трайна следа, че споменът за тях остава вечен.
„Българската история не прави изключение. Само трябва да споменем Васил Левски, Христо Ботев, Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Хаджи Димитър, Владимир Вазов и много още, за да видим как делата на даден човек постигат онова, което поколения алхимици са търсили – тайната на безсмъртието. Има обаче и една особена категория хора, чиято история е забулена в тайна, за които се знае малко или това, което се знае е изпълнено с противоречия. Същевременно народът ги е увековечил в своите песни и стихотворения и като че ли съвкупното му съзнание знае за тях повече от обикновения човек. Илинденско-Преображенското въстание е пълно с такива примери. Такива са имената на Миле Попйорданов, Мамин Колю. Никола (Кольо) Коев Николов, Питу Гули, Донка Ушлинова…Към тези героични личности можем да добавим още хиляди мъже и жени, млади и стари, образовани и неуки“, припомни още Симеон Алексиев.
Въстанието избухва първо в Битолско на втори август 1903 г. (20 юли по стар стил) на Илинден, откъдето носи името си. На 6 август, Преображение Господне, то пламва и в Одринско, а на 14 септември, Кръстовден, започват четническите акции в Серския окръг.
Неравната борба на въстаниците с редовната турска армия и башибозук продължава до края на октомври, когато въстанието е жестоко потушено и цялото население там е подложено на геноцид. В резултат следва масово преселване на българите от Македония към пределите на свободна България, припомни почетният председател на ВМРО.
Джип с пловдивска регистрация е заснет да шофира в насрещното платно на магистрала "Тракия" край Пловдив със 140 километра в час. Видеото бе публикувано в социалните медии, включително с регистрационния номер на автомобила, и предизвика гневни коментари. Клипът е публикуван днес, но опасното шофиране на 104-ия километър на магистралата е заснет..
Цената на водата на 28-те ВиК дружества в страната ще се промени от началото на 2025 г. Това сочат разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране, заложени в проект на решение, което ще бъде публично обсъдено на 28 ноември – четвъртък, в сградата на регулатора. В Пловдив водата ще поскъпне с 4%, в Пазарджик цената ще се вдигне с 0,3%, а за..
До 31 януари следващата година ще бъде завършен булевард „Александър Стамболийски“ в район „Южен“. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров, който е провел срещи в МРРБ с изпълнителите на Южния обходен колектор. Подписан е и линеен график с конкретните дейности и срокове. Кръстовищата, които са ключови по проекта, ще бъдат направени през..
Започва изграждането на нова детска градина за шест групи на улица „Константин Геров“ 47 в район „Южен“. Кметът на Пловдив Костадин Димитров и неговият заместник Владимир Темелков дадоха старт на реализацията на проекта. Новото детско заведение, което ще е на два етажа, ще е за 150 деца на възраст от 3 до 6 години. Всяка една от шестте групи ще има..
Недопустимо е ледената пързалка на площад „Централен“ в Пловдив да възпрепятства достъпа до паметника на патриарх Кирил в Цар-Симеоновата градина. Това заяви общинският съветник доктор Борислав Матеев, който внесе сигнал питане до кмета Костадин Димитров. Матеев настоява да се изясни кои служители са разрешили да се ограничи достъпът до..