Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се мисли за прилагането на закона, после за изменението му

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов поиска оставките на директора на ОДМВР-Пловдив старши комисар Васил Костадинов и на началника на РУ – Стамболийски главен инспектор Ангел Керпиев. Поводът е създалото се напрежение във връзка с действията на полицията след извършено на територията на районното управление тежко криминално престъпление, както и пропуски в работата досега. 

Днес пък заседава извънредно Правната парламентарна комисия за промените в НК и Закона за домашното насилие, а премиерът Николай Денков възложи на 4-ма министри да предложат промени.

"Важно е, че обществото е толкова обезпокоено и притеснено от проявите на насилие, но за да се справим с него, е задачата на човечеството от хилядолетия. Няма как да се справим с това за ден-два", коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на НПО Програма Достъп до Информация  и член на УС на Фондация „Български адвокати за правата на човека“.

Той подчерта, че решенията на проблемите да се вземат в състояние на истерия не е добре, както и да бъдат в разрез с поговорката "Три пъти мери, един път режи".

"Правото е другият меч на управлението, за разлика от политиката, той слага намордник на непремислени и преждевременни инициативи. В този смисъл, не мога да разбера защо винаги когато има проблем, група депутати изменят НК? До него се стига, когато всички други методи са изчерпани", обясни адвокатът.

Според него има някои неясноти във формулировките на измененията в закона, като някои от тях са доста закъснели. "Липсата на наказателна отговорност за изтезанията например, които Европейският съд ни сигнализира отдавна, не означава, че още на 1 август ще се внесат законопроекти, които някак хаотично, без анализ по практиката, ще променят нещата", коментира адв. Кашъмов.

"Законодателният процес е най-сложен в държавата, защото може да се прилагат десетки или стотици години за 7-милионното население. Всяка запетая има голяма стойност в законите. От 2017 г. високите критерии по този процес започнаха да се снижават, не само при ГЕРБ, а и при "къси" НС и правителства, продължи тази припряна и хаотична законодателна работа. Тя доведе до там, че много закони не успяха да приемат, защото не работят планово и постъпателно. Тази истерия трябва да приключи", е категоричен адв. Кашъмов. 
Той е категоричен, че големите проблеми не могат да се решат в кратки срокове, в първата седмица на август. "Държавата не се управлява бързо и лесно, а през останалото време да си почиваме. За съжаление, нещата не стават така", коментира той. 
Първо да мислим за прилагането на закона, не за неговото изменение. И сега се наказват телесните повреди, извършени с особена жестокост. Много внимателно да се преглеждат нещата по темата "насилие", допълни адвокатът. 
Цялото интервю на Веселина Пеева с адв. Александър Кашъмов е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28