„Нека законодателят не действа по този начин. Не се прави така. Не със законодателни промени на парче. Нашият Наказателен кодекс е сменян повече от 120 пъти. Това е много несериозно и е една голяма българска слабост, която продължаваме да правим“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Огнян Герджиков по повод направените промени в Наказателния кодекс и Закона за защита от домашно насилие, които бяха приети от депутатите вчера след протести в защита на пострадалото 18 годишно момиче в Стара Загора.
Според него България има нужда от изцяло нов Наказателен кодекс.
„Наказателният кодекс има две части. Общата част, която е добра като цяло и е по европейски образци, но особената част, където са съставите на отделните престъпления, там, както казват младите е „мазало“ – непрекъснати промени, несъгласувания, на парче се работи. Не мога да разбера как на депутатите не им идва на ума, не се прави така. Сред депутатите има и качествени хора, които си дават сметка“, каза още професор Герджиков.
Той допълни, че има изцяло нов проект, но той отлежава, а депутатите работят на парче, под натиска на улицата, което е недопустимо за една правова държава.
Професор Герджиков смята, че приетите вчера промени няма да са действащи на практика в защитата от домашно насилие. Той коментира измененията на Закона за защита от домашно насилие, който вече включва и интимна връзка, но с условието, че такава е тази, която продължава 60 дни.
„Защото как ще се установява интимна връзка? Т я е интимна, а не публична, че да и броим дали е продължила 60 дни или 58. Това е много странно и е един волунтаризъм, който не отива на една държава в Европа. Ние сме държава, която трябва да имаме образци как се правят закони. Закони не се правят прибързано, на коляно, с оглед на проблемите на деня. Това е несериозен подход“, каза професор Огнян Герджиков.
Цялото интервю с професор Огнян Герджиков можете да чуете в звуковия файл.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..