Иван Игов е автор на училищната програма по психология и един от основоположниците на професията “Училищен психолог” у нас. Автор е както на държавните стандарти по психология в средните училища, така и на книги, учебници, ръководства и публикации по специалността.
Той коментира идеята на министъра на образованието за повече психолози в училищата. Припомни, че още преди години е работил по проект за справяне с насилието в училище и още тогава са алармирали, че бъдещите насилици в обществото в момента се намират в училище и, ако искаме да справим с проблема, трабва работа именно там.
Тези дни виждаме доказателството, каза Иван Игов.
Според него едно от задължителните неща, които трябва да се случат е да се премахнат огромните училища, в които вместо 300 учат 1300 деца на две смени, смесват се поколения, разпространява се и лошият пример. Различно е в по- малките градове, където има начално, основно училище и гимназия, децата се чувстват много по- добре и намалява насилието между тях.
Игов посочи, че идеята за повече психолози в училищата е добра, но трудно осъществима, защото няма толкова на брой и добре обучени специалисти. МОН трябва да се съзаде методичен център за училищни психология, което и предложение на дружеството на психолозите, но то залежава по чекмеджетата от години.
Той смята за недобра идеята за медиатори в училище, защото медиаторите не са хората, които могат да се правят с тормоза в училище. Децата - насилници са в същото време и жертви.
Иван Игов адмирира втората дата за изпити след седми клас, както и промените на учебните програми, защото, че най- дискраминативната част в образоването е материалът, който не е съобразен с възрастта им.
По думите му децата първо виждат насилието в семейството, след това го пренасят и в училище и без програмите, които иначе са написани, но неприложени - насилниците, които преди 10 години са били в училище - вече са на улицата.
Цялото интервю е в прикачения звуков файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..