Тази вечер от 18.30 часа, в Art club & gallery SAVOV в Пловдив, Антонина Атанас представя новата си книга „Смъртоносни целувки“, на фона на своите картини. Родена и израснала в Пловдив, тя завършва „Национална художествена академия“ в София и продължава по стъпките на театъра в Сорбоната, и „Висш институт по имитации“ в Брюксел. Антонина Атанас е сценограф по професия. Като художник има десетки изложби в България и Париж, където живее. Нейни стенописи има във Франция, Италия и Мароко.
Разкази на Антонина Атанас са публикувани в литературни сборници и периодични издания във Франция и България. Писането става неизменна част от живота ѝ, преди около петнайсет години. Настоящата книга "Смъртоносни целувки" е вторият ѝ самостоятелен сборник от разкази, след литературния и дебют "Диви диаманти".
„Аз рисувам от дете. Това е бил първият ми начин на изява. Моите родители бяха изключително внимателни и с моето желание, естествено, те решиха да следвам в художествената академия. От осемгодишна аз съм учила френски и съм свирила на акордеон така, че всичките тези елементи са се свързали в крехкотко ми детско съзнание и след това са дали своя плод, по един или друг начин“, разказва Антонина Атанас.
От 45 години насам, всяка година, тя се връща в България. Там, където е нейният корен.
„В България природата е различна. Връзките на хората, тяхното общуване, всичко е различно. Много по-естествено, отколкото във Франция. В България много по-бързо стигаме до същността на нещата, просто, защото сме по-естествени“, споделя още Антонина Атанас.
Изкуството за нея е най-важно. То е актуално в съзнанието ѝ във всичките му форми, музика, литература, рисуване и други. Изучава го и го наблюдава от различна перспектива.
„По този начин човек прониква в едно постоянно съпътствие на живота, във вековете, в неговата летопис, в неговата същност и философия, и история. Това е едно постоянно, безкрайно подхранване. А, писането е един постоянен спътник в живота. Човек акумулира много неща, които постепенно изкристализират и трябва да се вложи необходимият труд, за да им се даде форма“, вярва пловдивчанката Антонина Атанас, която пише също стихове и детски приказки. Писала е и пиеса.
Разказите в книгата си „Смъртоносни целувки“, тя определя като смесица от приказка, притча и елементи от съвремието.
На събитието, тази вечер, творчеството на Антонина Атанас ще представи писателят и художник Матей Матеев, както и редакторът и журналист Виолета Атанасова.
В Art club & gallery SAVOV Антонина Атанас ще представи девет от своите картини. А, новите притежатели на книгата "Смъртоносни целувки", в края на септември, ще участват в лотария с един печеливш билет, нейна картина специално рисувана за случая.
Антонина Атанас е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..