Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дигитализират 100-те туристически обекта от септември

128 години от основаването си ще отбележи тази година Българският туристически съюз, чиито основатели са писателите Алеко Константинов и Иван Вазов.

За дигитализирането на обектите от Националното движение „Опознай България – 100 национални туристически обекта“, за туристическите маркировки и хижите, за планинските водачи говорим с Венцислав Венев – председател на Българския туристически съюз (БТС).

"Нашата идея е да дигитализираме не само 100-те национални обекта, а голяма част от дейността на Българския туристически съюз, за да можем да предложим по-лесна и удобна за ползване услуга. Следващия месец ще направим първите проби с дигитализирано приложение на телефоните, с което е изключително лесно регистрирането на туристите, посещаващи някой от 100-те туристически обекта", разказа Венцислав Венев.

Той обясни, че с QR код ще могат да се четат табелите на съответния обект и по GPS-а на телефона ще бъде удостоверявано местоположението на туриста. Веднага ще се "постави" дигитален печат в неговата дигитална туристическа книжка. "Ще важат и хартиените туристически книжки", увери председателят на БТС. 

"Има и много сериозни награди. Два автомобила ще бъдат изтеглени на томбола в края на годината за всички, които имат 100 събрани печата или 100 марки. Очакваме масово участие чрез дигитализирането на обектите", допълни Венцислав Венев. 

Едни от първите обекти, които ще бъдат дигитализирани, са в София и Пловдив.

За ремонта на високопланинските хижи и обекти ще продължим да разчитаме на държавата, но работим непрекъснато по обновяването на туристическите маршрути и обектите за настаняване. 

Туристическите пътеки и тяхното описание също ще влезе в дигитализирането на обектите, това е много важно за сигурността и за работата ни с Планинската спасителна служба, посочи председателят на БТС. 

"Хижите не са хотели, друга е тяхната задача", допълни Венев в коментар за поведение, което толелира превръщането на хижите в увеселителни заведения.

Цялото интервю на Яница Марова с Венцислав Венев, председател на БТС, е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34