Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надяваме се, че МОН ще чуе експертния глас на синдикатите

Юлиан Петров - предс. на Синдикат "образование", КТ "Подкрепа"

Новата учебна година и новите идеи на просветното ведомство коментира в програма "Точно днес"  Юлиян Петров, председател на СО в КТ "Подкрепа".

По думите му все още се обсъждат предложенията  на просветното министерствоу сред които е нов календар и по-малко оценки. 

"В момента се обсъжда наредбата, в която има коментар на лимитиране както на задачите за самостоятелни упражнения, така и броя на оценките по няколко предмети, но това все още е национално обсъждане и все още не сме стигнали до консенсус в тая посока, обясни Петров

Според него, когато искаме да направим една реформа, ако в частност погледнем към учебното съдържание, тя със сигурност е свързана с поне с 10 компонента, които трябва да променим.  

"Но пък учебното съдържание само по себе си пак няма да промени цялата ситуация. Трябва да погледнем към учебниците, към учебните програми и куп други неща, които да повлияват на това да се промени естетиката на българснкото образование. Някак да направим така, че да намалим обема знания за сметка на продукта създаден от ученика, за сметка на функционалната грамотност, както я дефинират от европейските класации, в които пък не сме чак на толкова добри нива", поясни експерът.

Той допълни, че се коментира дали е добре да намалим наторването на учениците извън училище от една страна на база на това те да повишат своите резултати на матури, външни оценявания и срочни и годишни  оценки. 

"Това да се случи на първо място трябва да освободим място. Да намалим обема информация, а тази която остане -учебна информация, тя вече да допълни усвояването в клас. Някак настроението на българското общество е, че ако има целедневно обучение или организация на учебния процес, следобед ще се пишат домашни. Това също не е добре. Това не е европейската практика. Дори в клас трябва да се усвои на 80 %,90% това, което се преподава, а следобед децата да се занимават по интереси", смята Петров.

Той изрази надежда, че дискусиите ще продължат като МОН ще се вслушат и в експертния глас на  синдикатите. Очакванията му са за  нормален старт на новата учебна година

Според него годината започва с добра новина за повишаване на учителските заплати през септември със задна дата. Има малко повече пари за образование в абсоютен размер, но лоша новина е че парите от БВП намаляват за първи път от няколко години. Това ще попречи на някои добри инициативи и политики, които зависят от финансиране. Той посочи, че е добре все пак, че полиците демонстрираха, че образованието е приоритет.

"Ние сме оптимисти, но няма да спрем да повтаряме че искаме 6% от БВП и всяка една образователна инситуция да има своята автономия както са вузовете", заключи синдикалистът.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

По публикацията работи: Елена Крушкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59

Между 4 и 6% от населението е засегнато от редки болести

Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..

публикувано на 13.09.24 в 10:04

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44

Промените при шофьорския изпит няма да намалят катастрофите

Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..

публикувано на 12.09.24 в 10:29