Тази вечер в Пловдив е заключителното представление от Дните на индийската култура в България, които тази година обхващат градовете Велико Търново, Варна, Бургас, София и Пловдив.
В изложбена зала 2019 към Градската художествена галерия в Пловдив публиката ще види една от най-известните и утвърдени изпълнителки на индийски класически танци Шармила Мукхерджи. Тя ще покаже изяществото на стила одѝси.
Това е индийска класическа танцова форма, възникнала в храмовете в Източна Индия, където жените танцьорки, наречени махари, се молели на божеството Джаганнатх. Танцът одѝси отправя духовни послания и пресъздава митични истории за индуистки богове, чрез сложни движения на тялото, богати костюми, украшения и грим.
Представлението е организирано от посолството на Индия у нас, Индологическата фондация „Изток-Запад“ и Градската художествена галерия в Пловдив.
Шармила Мукхерджи е една от най-изявените танцьорки в този жанр, а българката Катя Тошева също ще покаже стъпки и техника, характерни за този класически стил. Първоначално спектакълът ще започне с освещаване на пространството - мангалачаран (Mangalacharan). Танцът отдава почит на боговете и публиката.
"Следващото изпълнение ще е по произведение на индийския драматург Калидас. В него той описва различните сезони и ние сме избрали сезон "Зима", тъй като в Индия тя е коренно различна от нашата", обясниха Шармила и Катя Тошева.
В представлението е включен танц, посветен на кралица Кайкей, описана в епоса "Рамаяна". Краят е за танца "Мокша", произведение, в което танцьорът отдава себе си на боговете и моли за спасение.
Самата Шармила Мукхерджи от ранна възраст се посвещава на танца. Тя започва да изучава "Одиси" под ръководството на Гуру Келучаран Мохапатра. Впоследствие преподава одиси в Калкута, а през 2004 г. в Бангалор тя основава Центъра за танц одиси, наречен Сàнджали, на който е артистичен директор и до днес. За танца обаче я откриват в училище, където започнала с класически балет. Впоследствие решила да се занимава скласически индийски танци и избрала именно този стил.
През 2016 г. Шармила Мукхерджи е удостоена с престижните награди Махари и Калашрещха. Тя е изнасяла представления на някои от най-престижните сцени в Индия, Фиджи, Малайзия, Австралия, Нова Зеландия, Италия, САЩ, Индонезия, Обединените арабски емирства, Тунис и Сейшелските острови. Казва, че танцът й носи радост и я изпълва с удовлетворение.
Катя Тошева танцува от близо 12 години индийски танци. Тя е от София и също ръководи своя школа. Танцува и в стил "одиси", и в другия класически стил "катхак". Казва, че е започнала да танцува, тъй като ѝ дошло отвътре. Напуснала технологичната компания, в която работи, отдала се на танците и оттогава досега не е съжалила нито за миг.
Преди месец българската танцьорка се завърна от Индия, където бе за пети път. Там тя е ръководила семинари по български народни танци в 6 града, но е демонстрирала и уменията си в индийските класически танци.
Оказва се, че Шармила Мукхерджи също знае стъпките на български танц. И накрая на спектакъла тази вечер за зрителите ще има изненада, която ще бъде поднесена от двете танцьорки.
Почитателите на индийската култура в Пловдив могат да се насладят на изпълненията на Шармила Мукерджи от 19 ч. тази вечер в изложбена зала 2019. Входът е свободен.
Дружеството на пловдивските художници кани почитателите на изобразителното изкуство на още една изложба, посветена на пролетта. В галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет ще бъде открита самостоятелната изложба живопис „Вълшебство на пролетта“ на Диана Иванова. Диана Иванова е родена и живее в Пловдив, участвала е в множество сборни..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..