В програма "Точно днес" на Радио Пловдив разговаряме пряко от Великобритания с анестезиолога д-р Петър Димитров, който участва в екипа, извършил първата трансплантация на матка на пациентка, донор става сестра й.
Д-р Димитров е от Златоград, завършил е медицина във ВМИ-Пловдив, и от 2003 г. живее и работи във Великобритания.
В интервюто той разказа интересни факти за операцията, която се ръководи от проф. Ричард Смит, от болница Чърчил в Оксфорд. Екипът отбелязва, че първата подобна интервенция е сериозно решение в лечението на безплодието.
Д-р Димитров каза, че цялата интервенция с даряването и трансплантирането е продължила 17 часа.
"40-годишната й сестра, която дарява органа има щастливо семейство, родила е две деца и е пожелала да дари матката си. Това е етичен проблем във Великобритания, но той е разглеждан от етични комисии много внимателно. В света са правени 90 такива операции и има 49 родени деца", подчерта д-р Димитров. Той допълни, че само Ковид пандемия ги спира да направят по-рано операцията, защото са били готови още преди четири години. Издаден е лиценз от регулаторните органи във Великобритания, които са се уверили, че има полза от извършването на трансплантацията.
"Пациентката е замразила яйцеклетки с намерението по-късно да премине през процедури за ин витро оплождане. Шансовете се оценяват над 80%, за процедурата ин витро има замразени осем ембриона", съобщи д-р Димитров. Той работи пряко с д-р Изабел Кирога.
Водещи хирурзи на операцията, осъществена в началото на февруари, били проф. Ричард Смит, ръководител клиника в благотворителната организация Womb Transplant UK и консултант по гинекологична хирургия в болница Imperial College Healthcare NHS Trust, и Изабел Кирога, консултант по хирургия в Oxford Transplant Centre, част от болниците на университета Оксфорд.
Пациентката е родена с редкия синдром на Майер-Рокитански-Къстър-Хаузер, който засяга една на 5000 жени. Той се характеризира с неразвита или липса на матката, независимо от нормално функциониране на яйчниците. Един от първите симптоми на заболяването е липсата на менструация при момичетата.
"Всичко се прави по клинично проучване, имаме разрешение за 10 такива трансплантации, като пет ще са от близки, които даряват и пет от органи. След това ще се прецени дали си заслужава всичко, днес финансирането е от благотворителност, в която подкрепа оказват принц Филип, Алекс Фъргюсън, Шон Конъри, допълни д-р Димитров. Той посочи, че очакват още една операция в скоро време.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..