В зона „Култура“ повдигаме театралната завеса с разговор за спектакъла „Мухите“ на Шуменския театър. Спектакълът е по текст на Жан-Пол Сартър, един от прочутите философи на XX в. Постановката е на Шуменския театър и в нея освен актьорите от тази трупа като гост участва известният варненски актьор Стоян Радев.
За програма "Точно днес" той сподели, че за първи път ще играе Сартър и без колебание приема поканата на режисьора Дамян Тенев.
"От друга срана аз познавам режисьора и неговите и моите любопитства и търсения в театъра са диаметрално противололожни. Той се интересува от черното, ниското, мръсното в човека, а аз всъщност от обратното и подобен тип првокации са винаги любопитни за мен. Така че никак не се колебах, когато получих поканата", обяснява две от причините за участието си Радев..
В тази постановка той играе ролята на бог Юпитер, но бог, който е лъжлив и по-скоро се доближава до Антихриста, до Луцифер или до дявола. Той е богът на смъртта и на мухите.
"Доста много теми има в нашето преставление. Основната тема е за свободата", споделя още актьорът.
Използвайки древния гръцки мит за Електра като основа, Сартр успява умело да насочи вниманието ни към важни за добруването на личността и обществото теми. "Мухите" има за цел да предаде на хората, че силата на царете и боговете се основава само на факта, че хората не знаят, че всъщност са свободни.
"Ние разказваме тази история като сме взели повод за това разказване от Сартр, а пък ние разказваме нашата история чрез неговия текст. И разбира се, се надяваме да се срещнем с колкото може повече съмишленици в интерпретирането на предствалението, съмишлиници в публиката. Опитът до сега и обратната връзка там, където сме играли това представление показва, че успяваме да направим тази среща и има с какво да провокираме публиката, така че тя да бъде наш съучастник в представлението. Нядавам се така да бъде сега в Пловдив", допълва актьорът.
Според него всеки зрител ще има своята оценка за пиесата.
" Защото дори ние да успеем да покажем доброто чрез злото също би било смислено"
В спектакъла участва почти цялата трупа на Шуменския театър. Режисьор на спектакъла е Дамян Тенев, а сценограф - Величка Джамбазова.
.През 40-те години на XX в. Жан-Пол Сартър пише пиесата „Мухите“ по древногръцки мит. Цар Агамемнон заминава да воюва в Троя, през това време самотната му съпруга Клитемнестра си намира любовник – Егист. След завръщането на царя двамата прелюбодейци го убиват.
Текстът на Сартър започва 15 години по-късно, когато си идва синът на Агамемнон – Орест, който отнема живота на самозвания владетел и възстановява справедливостта и порядъка в деградиралото царство със сменени ценности.
Постановката ще се играе на Античния театър в Пловдив на 30 август, а в нея са поставени важни и днес теми.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..