Наводнените села в Карловско трудно и бавно се възстановяват от бедствието. Тази събота, на 2 септември в Каравелово, Богдан и Слатина ще проведат Ден на доброволеца. Тук заедно с пострадалите ще бъдат доброволците от цялата страна, които първи се отзоваха да помогнат, заедно с пожарната, полицията и военните. Точно преди една година потопът заля къщите, пътищата и деретата, и по чудо нямаше жертви.
Много прах, разкопани улици, пъплят багери и камиони, разчистването продължава, огромни дупки и канали на много места. Минава се по временни мостове, парите от държавата все още се чакат. Оценките на хората са: "до никъде сме", "пълен ад", до "не става веднага", "трябва да проявим разбиране". Каравелово се съживява, с държавната помощ от 375 лева на семейство, с парите от СМС-те, с дарения от фондации и клубове.
Георги Нешев от Каравелово е искрено благодарен за помощта на хилядите дарители и доброволци. Баба Мария, на 84 години се чуди защо още нямат вода, и защо улиците продължават да са в ями. Чуват се машини и техника, видяхме само една улица, която се асфалтира.
Има оптимисти, те са малка част, но успяваме да говорим с един от собствениците на напълно потопен имот. Иван Петков сподели, че са получили по 375 лева от държавата, 940 лева от БЧК, както и по 5 600 лева на семейство от кампанията със СМС-и, също и уреди от Ротъри клубовете и НПО.
Павлина, която работи в читалището на село Богдан развълнувано и през емоцията на преживяното разказа, че най-много младите хора от България са помогнали в разчистването. Тя сподели за момче и момиче, които пристигайки от САЩ, веднага от летището идват в Богдан, да помагат с разчистването през първите дни, след наводненията.
Таня, която 15 години живее в Англия със семейството си е била свидетел на потопа, вижда как колите се носят по реката. Днес тя оценява, че няма голяма промяна в Богдан, и на въпроса докъде е преодоляно бедствието, казва: "доникъде"
"Парите от междуведомствената комисия стигат трудно до наводнените карловски села, засега частично, очаква след приетия бюджет да има ново финансиране", казва заместник-кметът на Карлово Данка Люртова. Тя уточни, че очакват съгласувателните решения за километрите, изграждане на дерета, в рамките на населените места.
Въпреки всичко, този 2 септември обещава да е празничен. През емоцията на преживяното те ще бъдат заедно с доброволците, които им помагаха безвъзмездно, повече от месец. Иначе в Карловските села отново се налага да очакват държавата, за да изпреварят зимата, но знаят, че години наред ще преодоляват емоционалните и материалните щети.
Какво се прави днес, как хората продължават живота си, репортаж на Живка Танчева, в звуковия файл по темата.
Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани 15 труса с матнитуд 4 . Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова. Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..
Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..