Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БЛС пак влиза в преговори за болничната помощ

Лимитите за направления при семейните лекари остават и с новия рамков договор с НЗОК (НРД). Това съобщи в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив председателят на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз д-р Героги Цигаровски. 

"Досега ситуацията беше следната: от една страна с наредба на министъра има определени дейности, които трябва да се извършат по време на профилактичен или диспансерен преглед. Те са свързани с изследвания, консултации, т.е. с направления или за изследвания - било за рентгенови снимки, кръв и урина или пъкс консултации с определени тяснопрофилни специалисти. Но от една страна бяхме задължени да го правим, от друга страна имахме лимит и ако някой лекар надвиши този лимит, той подлежеше на санкции. Това не беше случайно, защото здравната каса имаше разчет да се направят профилактични прегледи на около 50% от подлежащите хора и за тези около 50% беше осигурен ресурс. Лекарите, които бяха направили на около 60% от пациентите си профилактични прегледи, подлежаха на санкция. От една-две години изследвания, които се отпускат при профилактичен преглед по заповед на министъра извън регулативния стандарт, не подлежат на санкции. От този рамков договор, който подписахме, за изследванията и консултациите, които се отпускат по заповед на министъра за хора с определени заболявания, които подлежат на диспансерни наблюдения, колегите не подлежат на санкция, ако надвишат регулативния стандарт. Лимитите си ги има, както досега, разликата е, че ако имате високо кръвно, веднъж в годината е преценено, че трябва да се изследва нивото на липидите - т.е. различните видове мазнини в кръвта - холестерола, триглицеридите и др.  Ако ви се пусне това изследване и креатинин, ако лимитите случайно бъдат надвишени, то санкция лекарят няма да търпи. Ако прецени обаче да ви пусне урина и кръвна захар и това не е предвидено по наредбата, то тогава ще бъде санкциониран при надвишаване на лимитите. Т.е. това касае само определен брой диспансерни диагнози и лимитите за направления си ги има", каза д-р Цигаровски. 

Той подчерта, че направления за консултации и изследвания се издават само по преценка на лекар, а не става по искане на пациента, тъй като това не е по правилата. 

"По правилата е да се обадите на семейния лекар, да споделите своите оплаквания, той ще прецени. Т.е. можете ли да искате направления от вашия семеен лекар, отговорът е не - можете да си споделите оплакванията. Това важи не само за семейния лекар, а и за всеки друг специалист", коментира председателят на пловдивската колегия на БЛС. 

Той посочи, че сред новостите при семейните лекари в НРД е дигитализацията на здравеопазването. По думите му вече по 4 различни начина пациентът може да удостовери, че е бил в кабинета на лекаря и да подпише амбулаторния лист. Това може да стане на хартия, на пен таблет, с електронен подпис и др., като лекарят преценява, коя от опциите ще даде като възможност. Целта е да се създадат условия хартията в здравеопазването да намалява.

"Освен това започва да се уважава личното пространство на лекаря, който ще може да ви насочи към неотложна помощ, когато не е на работа. Смятам, че това ще намали честотата на бърнаут синдрома на лекарите, т.е. синдрома на емоционалното прегряване и ще намали болестите, както и лекарите, които се отказват и бягат от професията", обясни още д-р Цигаровски. 

По думите му финансирането от НЗОК в момента компенсира частично инфлацията, а системата продължава да бъде недофинансирана и там, където е недофинансирана, се поддържа ниво, като лекарите правят чудеса. 

Що се отнася до болничната помощ, където цените остават без промяна поради изчерпан лимит, Лекарският съюз влиза веднага в нови преговори. Това е така, тъй като цени и обеми се договарят всяка година в съотвествие с бюджета и се подписва анекс, въпреки че НРД се сключва засрок от три години. 

Според д-р Цигаровски положителното е това, че промените влизат в сила в здравната система със задна дата и това ще компенсира донякъде инфлацията. 

Чуйте още по темата в интервюто на Веселина Пеева с председателя на РК на БЛС - Пловдив д-р Георги Цигаровски.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Таксата за плащане с карта в автобусите е въпрос на преговори

Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града.  Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..

публикувано на 04.02.25 в 16:00
проф. Ива Христова

Пикът на грипната вълна вече преминава в страната

Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме  проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести.  Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През  тази седмица ще има..

публикувано на 04.02.25 в 14:53

КОЦ Пловдив консултира в изнесен кабинет на Главната

По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“.  Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:43

Трудовият пазар се нормализира

След  значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт  "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..

публикувано на 04.02.25 в 14:40

През 2025 г. Пазарджик ще изпълнява проекти за 54 млн. лв.

През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева.  Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..

публикувано на 04.02.25 в 09:09