Великата красота „Коприна“ вече с документален филм за театралния спектакъл. На 5 септември БНТ отбелязва пет годишнината от избора на Пловдив за Европейска столица на културата. В официалната селекция на Театралните олимпийски игри през 2023, сред постановките на колоси като Теодорос Терзопулос, Сузуки Тадаши, Ромео Кастелучи, Хайнер Гьобелс, Силвиу Пуркарете, Еуженио Барба и много други, е селектиран български спектакъл и това е „ Коприна“. Вестта стига до творческия екип в Пловдив по време на пореден репетиционен процес. И сякаш няма много време за еуфория от историческия факт, че България за първи път е в официалната програма на Световната театрална олимпиада. Това си спомня режисьорът Диана Добрева, часове преди спиращото дъха представление на „олимпийската“ сцена в театър „Гергели Чики“, Капошвар, Унгария.
Екзалтираните, нестихващи повече от 20 минути аплаузи след представлението за българските артисти е знак, че „Коприна“ е събитие, чието значение предстои да осмислят.
Филмът на БНТ - Пловдив е пътуване със създателите на спектакъла, в опит да бъде осветен творческия процес и да се създаде документ за поредното етапно представление в историята на пловдивския театър. Красотата е театралният език на спектакъла и едновременно с това – етичното послание на удивителния свят „Коприна“. Безплътна, скрита в текста, в актьорските превъплъщения, в сценичния говор, в интерактивните пространствени и визуални решения, сценографията, музикалната и звукова картина, ритъма и чувствената енергия на цялото, костюмите, които са още един свят в „Коприна“.
За творческия тандем режисьор – драматург изкушението да превърнат във видима скритата, безплътна, невъзможна за театрална интерпретация история от романа на Алесандро Барико, е непреодолимо. Марина Райчинова, Петя Диманова, Мира Каланова, Петко Танчев и Явор Карагитлиев - това са другите имена в творческия екип на спектакъла; това е поредното общо пътуване в театралното. „Коприна“ е втора част от трилогията „Пътуващият човек“, създадена от Драматичен театър – Пловдив (2019-2023г) по проекта „Пловдив- Европейска столица на културата“.
„Пътят на човека в „Коприна“ – казва Диана Добрева – е едно пътуване към изгубения рай.“
„Този спектакъл има тайна. Изкуството пренася тайни. И това е неговият път“ – вярва драматургът Александър Секулов. „Аз виждам и усещам хората в залата : те не дишат! Това представление спира дъха!“ – споделя Маргита Гошева, за която тайната в спектакъла е много важна и трябва да се пази. За тайните на театралната природа, за вечността и любовта, за загадките на Изтока, в които гласовете на птиците, дъждовете, океана и ветровете са неделимо цяло, а човекът е част от тази красота – за всичко това е разговорът със създателите на „Коприна“, който лентата на БНТ представя. Филмът е реализиран с подкрепата на отдел „Култура, археология и културно наследство“ – Община Пловдив.
Можете да гледате „Коприна“ на БНТ Пловдив на 5 септември, 19.00 часа, БНТ2.
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този -защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слешайте розговора в предаването..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..
В ЕС един от всеки 5 смъртни случая (сред 15-19 годишните) е причинен от умишлено самонараняване – и това е втората (след транспортните произшествия) най-разпространена причина за смърт сред тинейджърите. В България средно по едно дете на ден прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край. Темата силно провокира нашата..