Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществото ни е слабо запознато какво се прави при бедствия

Необходими са обучения какво се прави при бедствия, тъй като обществото е слабо запознато. Това коментира Георги Влайков от доброволното формирование Аварийно спасяване Пловдив, което подпомогна местните служби за справяне с последиците от наводнението в област Царево. Добави, че местните хора  казват, че всяка година има покачване на водата при бури и са свикнали, но хората, които ходят сезонно не са били подготвени, не и за такъв мащаб. 

По думите му след първия ден част от хората са отказали евакуация, въпреки че са подали сигнали, че бедстват, тъй като водата вече е била спаднала. Въпреки това са нанесени редица щети по пътната инфраструктура. Георги Влайков подчерта, че за разлика от Карловските села тук няма толкова засипани с кал къщи, за които да са нужни доброволци. Нужна е обаче тежка техника, за да се оправи пътят.

От думите му стана ясно, че няма хора, които да спят на открито, или да се нуждаят от медикаменти, храна или вода.

„Голяма част от хората не мислят къде си поставят караваните и колите. Природата е образувала дерта, които са естествени оточни зони и когато има вода тя се събира в зоната и се отича, т.е. ако сложите караваната там при проливен дъжд има голям шанс тя да влезе в морето.

Важно е да имаме елементарно обучение какви бедствия има и какво да правим при тях. Истината е, че нашето общество е слабо запознато какво се прави при бедствия. За долекарска помощ също трябва да се говори много“, каза Георги Влайков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45