С премиера на спектакъла на НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ – София и Драматичен театър Пловдив „Месец на село“ от Иван Тургенев, постановка на Маргарита Младенова, стартира 27-то издание на Есенния международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“.
Тази година неговият надслов е „Театъра... копнежа“. Форумът, който по думите на организаторите, отдавна се е превърнал в емблема на културния живот на страната, ще продължи до 21 септември.
Втората премиера, включена във фестивалната програма, е „Лебедът“ на Драматичен театър Пловдив от Елизабет Иглоф с режисьор Петър Батаклиев.
В рамките на театралното събитие пред публиката ще бъдат представени 19 спектакъла в основна и съпътстваща програма с премиери на книги, кръгла маса, изложби и любопитни срещи с изкуството. Сред тях е и фотоизложбата с непоказвани кадри, свързани с живота на основателя на фестивала и негов дългогодишен директор проф. Стефан Данаилов във връзка с неговата 80-та годишнина. Те ще бъдат представени в експозицията на площад „Римски стадион“ от неговата племенница - режисьорът Росица Обрешкова на 11 септември.
Сред режисьорите на спектаклите са знакови имена от тетралните сцени на страната, сред които режисьорите Веселка Кунчева, Николай Поляков, Елена Панайотова, Стоян Радев, Калин Сърменов и др. Сред чуждестранните участници са трупи от театрите в Торонто, Кайро, Атина.
А за съвместната продукция на Народен театър „Йордан Хаджиконстантинов – Джинот“ от Велес, Република Северна Македония и Драматичен театър – Пловдив „Едуард II“, продукция на режисьора с европейска известност Андрий Жолдак, драматургът на Драматичен театър Пловдив Александър Секулов подчерта, че всички заедно живеят в страната на изкуството, в която различия няма и че работата по втората част от съвместния проект ще продължи през следващата година. Той е подпомогнат от Министерството на културата на Република Северна Македония и ще бъде режисиран от Диана Добрева.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..