Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храм, а не гробница, е разкрит под Голямата могила в "Южен"


Директорът на Регионалния археологически музей   доц.д-р Костадин Кисьов и  ресорният  заместник-кмет на Пловдив „Култура и археология“ Пламен Панов  представиха резултатите от стартиралите преди две години археологически проучвания на  Голямата могила в район Южен в Индустриалната  зона до отоплителна централа „Юг“. Тя е с диаметър 70 м. и с височина 10 м и се състои от две камери. Връзката между тях е с вход, над който има триъгълен фронтон, който ги свързва.

По думите на д-р Кисьов, откритата структура е уникална както по датировка – II - I в. преди Христа, така и по структура, по функции и начин на изграждане. Той е категоричен, че става въпрос за храм, а не за гробница. Като аргумент, той посочи, че не са открити останки от погребения, а единствено свидетелства за обредни действия, сред които глинена амфора, голямо количество кости и опалвания. 

Интереснен факт е, че цялото съоръжение е покрито двускатно, като са изпо лзвани масивни трегери от сиенит, покрити с плочи и замазани с глина. Използвани са четири вида камък. Мраморните блокове са идеално обработени, като всички те са измазани с хоросан, което означава, че са взети от друг обект в близост. 

Откритата каменна структура се намира в югозападната част на могилата, като две трети от нея все още предстои да бъдат проучени. Археолозите обаче са убедени, че в северозападната част са налице данни за съществуване на друго съоръжение.

Проучването на Голямата могила ще продължи и през следващата година, като археолозите се надяват Общината да финансира проучванията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

публикувано на 23.05.25 в 11:16

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

публикувано на 23.05.25 в 11:11

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51