Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъдите искат не само пазари, но и субсидии

"Подкрепяме протеста при това тежко положение на рисково оцеляване. В момента ние продаваме нашата продукция под себестойност и тази разлика няма кой да я поеме. Не виждам как, ако човек е реалист, как може да не иска да изрази своето недоволство към случващото се в бранша". Това заяви председателят на ОС на Националната асоциация на биволовъдите в България  Мария Степанчева.

Тя подчерта, че  както Ковид, така и войната в Украйна, и неблагоприятните климатични условия са оказали негативно въздействие върху  производството и пазара, който е много труден.

"Има много внос на прясно мляко от Унгария, от Полша, от Румъния, които казват, че това е тяхно мляко. Това обаче не е така. Ние сме проверили на сайтовете на тези страни, че цените им там са също високи и няма как да идват на такива ниски цени при нас, при положение, че  те натрупват и транспортни разходи. Не можем да докажем всичко това, но то ни навежда на мисълта, че млякото не е нито полско, нито румънско, нито унгарско, а е мляко от Украйна и то подбива нашите цени".

По думите на Степанчева, млекопреработвателните предприятия са започнали масово да отказват изкупуването на българско мляко и работят с вносното, което е много притеснително, заради тежките метали, които вероятно съдържа то, в резултат на войната.

"Каквито и проверки да правят за качеството на продуктите от Земеделското министерство, се оказва, че те не са ефективни. Искахме да се прави проверка на всяка кола, която пристига, но това не се случи".

Степанчева подчерта още, че продажната цена в магазините изобщо не е паднала, независимо, че вносното мляко е евтино. Цените на хляба също остават високи.

"Ние не можем да продаваме свободно стоката си и когато обвиняват  зърнопроизводството, че искат пари, те не искат пари, а да продават стоката си. За разлика от тях, ние животновъдите, производителите на пчелен мед, на плодове и зеленчуци, искаме не само пазар, но и субсидии, защото при пазарна икономика нямаме пазарна цена на нашата продукция, а продаваме под себестойност".

Степанчева уточни още, че себестойността на кравето мляко е 1.20 в, а се изкупува за 70-80 ст, на биволското мляко - 2 лв, а се изкупува на цена 1.20 - 1.40.  Тя е категорична, че държавата трябва да поеме разликата и да подпомогне сектора, защото животновъдите работят на загуба. 

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58