На 20 септември, от 18.30 часа, в галерия „Артистика“ е откриването на третата изложба на художника и поет Иван Обретенов, в Пловдив. Последната такава, се случва преди около 10 години. Изложбата ще продължи до 18 октомври, а картините ще представи изкуствоведът и директор на ГХГ – Пловдив, Красимир Линков.
Иван Обретенов е завладяващ майстор, умело боравещ с полутоновете и точно положените мазки. Багрите преливат, проникват, взаимодействат, допълват се, докато започнат да действат като едно цяло. В изкуството, Иван Обретенов е във времето, което е навсякъде и което прави картината вечна. Няма определено място, а само момент на сътворяване. Самите творби водят зрителите на любопитни места във времето и пространството.
Той роден във Варна. Завършил е философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и е член на Съюза на българските художници.
Показвал е свои картини в колективни, международни, изложби в Берлин, Москва, Гданск, Прага, Торонто, Аоста, Париж, Виена и други. Включен е със свои творби в холандската колекция „1001 Reasons to Love the Earth”. Иван Обретенов е автор и на две поетични книги.
„Пентомастики е име, което някак покрива моите намерения, моите така да се каже, внушения на картините, като то е израз на свободата. Името е провокативно. „Пентомастики“, преведено на художнически език, е на пет мастики, рисувано на пет мастики“, с чувство за хумор разказва Иван Обретенов. „Но, това е външният белег, истинското значение е, че картините са рисувани в пълна свобода."
"Няма нещо, което да правиш без предварително да си вложил някакво намерение. Не говорим за планове, намерението е една дума, която повече ангажира художника да направи едно платно, което да бъде художествено доказано. Важно е картината да е художествено защитена, да е художествен факт, да излъчва, да съдържа това, което е вълнувало художника без да го афишира, да го натрапва. Нещата трябва да са абсобютно естествени, тогава картината ще развълнува всеки един нормален човек “, казва още Иван Обретенов.
Художникът е гост в предаването „Вход свободен“.
Чуйте още, в прикачения файл.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..