Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Реставрираната къща "Павлити" става Център за изкуства

| обновено на 19.09.23 в 16:03 | Репортаж

Център за изкуства ще има в къща "Павлити" в Стария град. След нейната реставрация за 230 000 лева, амбицията на общината е до една година да се открият творчески класове и изложби в двата етажа на Синята къща. 

Къщата е богато изрисувана, на бял фон с ултрамарин, има и 4 възстановени колони пред входа. Ремонтирани са и двата етажа.

Кметът Здравко Димитров съобщи, че започва ремонт и на Данчовата къща, в съседство. Сключен е договорът и до два месеца се очаква ремонт на фасадата. Там ще бъде отворено първото общинско кафене в Стария Пловдив. 

"Редно е всички къщи в Стария град да изглеждат така. Не сме спрели да работим от началото на мандата. Голямата, Малката базилика, Източната порта в момента се работи до Небет тепе. Археология има много в Пловдив. Бяхме си поставили да го направим като открит музей", каза Здравко Димитров. До края на годината ще приключи ремонтът и на втората база на Етнографския музей.


Преди тази реставрация на Синята къща е имало ремонт през далечната 1982 г., същите реставратори направиха изографисването и през тази година. Инж. Константин Константинов, управител на фирмата изпълнител каза, че най-голямото предизвикателство е било да формира екип от хора, които разбират от тази дейност. По проекта работиха Елена Кривошиева, Иван Анастасов и Сава Костадинов.

Открита бе и изложбата с пиана от фонда на Старинен Пловдив, под надслова  "Пианото в Пловдивската възрожденска къща, елегантният и изтънчен полъх от Европа!"


Къща „Павлити“ е строена около 1849-1850 година и е била собственост на Георги Павлити (Политоглу), който е  от Пещера. 


Архитектурата на къщата е забележителна със своите оригинални елементи – полукръгли отвори на прозорците, железни капаци, цялостно издаване на етажите навън, дъгообразен холкел на корниза и богата художествена декорация.


Възрожденска къща „Павлити“ е една от емблематичните постройки в Старинен Пловдив. Сградата е обявена като архитектурно-строителен и художествен паметник на културата и притежава статут на недвижима културна ценност с категория „национално значение“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Празничните концерти на открито в Пловдив продължават

Продължават празничните  събития, организирани от община Пловдив в почивните дни. Днес, 28 декември, на откритата сцена на площад „Стефан Стамболов“ в 18:00 ч. започва концертът на Disco Fever Live Band  -  формация, съставена от изявени и обичани пловдивски музиканти. Това са: Светлина Христова – вокали, Александра Иванова – вокали, Цветан Карабов..

публикувано на 28.12.24 в 12:02

Тома Томов, Светозар Гледачев и проф. Георги Каприев в "Срещи"

Когато вкупом констатираме, че залежите от смисъл изчезват, че липсва конкуренция на духа и както казва един умен мъж - тъга с антибиотик не можеш да излекуваш... На 28 декември  "Срещи"- те  поглеждат към годината 2025- та! Поглеждат с геополитика Тома Томов, финансиста Светозар Гледачев и философа проф. Георги Каприев.  А "Срещите" ви..

обновено на 28.12.24 в 10:13

Преге - предаване за света на книгите, 21 - 27 декември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...

публикувано на 23.12.24 в 12:57

В "Срещите" за спорния и безспорен Николай Хайтов

Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..

обновено на 21.12.24 в 10:08

Анри Кулев и Тонислав Христов със "Златен ритон"

Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..

публикувано на 20.12.24 в 07:06