Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За пловдивчани Денят на Независимостта е най-голямото постижение на българската дипломация

| обновено на 22.09.23 в 14:37

Стотици пловдивчани се включиха в честването на 115-та годишнина от обявяването на Независимостта на България. На едноименния площад в Пловдив, до колоната на Независимостта, комитет "Родолюбие" припомни посрещането на Цар Фердинанд в Пловдив ден след обявяването на Българската независимост. 

В Пловдив царят е посрещнат от въодушевените граждани пред издигнатата до Военния клуб специална триумфална арка. С това посещение се слага край на ненавижданата от всеки българин османска провинция Източна Румелия. 

Файтонът, в който бе настанено царското семейство, пристигна на площада, където бе посрещнат от д-р Иван Кесяков - кмет на Пловдив през 1908 г. и неговата съпруга. 




След като цар Фердинанд поздрави строя и прочете манифеста, той се обърна към насъбралите се пловдивчани и гости с думите „Да живее свободна и независима България, да живее българският народ!” и обяви Независимостта на България в центъра на Пловдив.

Слово произнесе историкът и дългогодишен директор на Регионалния исторически музей - Пловдив д-р Стефан Шивачев. "На този ден завършва трудният 30-годишен път на България към равноправното членство в семейството на европейските народи. Празникът е символ на националното самочувствие и урок за нашите държавници за следване на българския национален интерес. Обявяването на независимостта е най- голямото постижение на родната ни дипломация. Това е далеч по-сложен акт от провъзгласяване на Съединението, който би нарушил много повече интереси и би наложил непосилни за страната плащания. Единственият начин е България да си намери съюзници, също заинтересовани от нарушаване на статуквото. И то по възможност сред Великите сили. И българските държавници и дипломати се справят с тази задача.", каза Шивачев


По инициатива на Сдружение "Петко Каравелов честванията в Пловдив започнаха с молебен в църквата "Света Неделя" и поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на Александър Малинов. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Автобуси сменят влаковете на Родопската теснолинейка

Временно част от влаковете на Родопската теснолинейка по направлението Септември - Добринище - Септември няма да се движат, а пътниците ще бъдат превозвани с автобуси. Причината са възникнали аварийни и технически неизправности в дизеловите локомотиви, които обслужват линията, както и невъзможност да бъдат незабавно заменени с изправни машини, докато..

публикувано на 22.08.24 в 08:33

С очна ставка и още свидетели продължава делото за убийството в Цалапица

Втори ден продължава заседанието по делото срещу Рангел Бизюрев, обвинен за убийството на Димитър Малинов в Цалапица.   Преди да продължат разпитите на свидетели ще се проведе очна ставка между Борислав Динков и Рангел Бизюрев  заради размиванията в показанията им.  Това ще стане в присъствието на адвокат Светлана Званчева, която защитава единия от..

обновено на 22.08.24 в 08:12

470 зрелостници от Пловдив и региона са на поправителна матура

Вариант номер 10 бе генериран тази сутрин за Държавния зрелостен изпит по български език и литература през сесия август- септември. Явяват се зрелостници, които не са издържали успешно изпита през предишни сесии. 6 396 зрелостници са допуснати до изпита, койтозапочва започне в 8:30 ч. и ще се проведе в 620 зали на 230 училища в страната...

обновено на 22.08.24 в 08:12

Какво ново откриха проучванията на Голямата могила в район "Южен" ?

Кметът на Пловдив Костадин Димитров и неговият заместник по култура, археология и туризъм Пламен Панов ще посетят археологическия обект Голямата могила в район „Южен“.  На място те ще бъдат посрещнати от доц. д-р Костадин Кисьов – директор на Археологическия музей и екипа му, които ще разкажат за финала на археологическите проучвания...

обновено на 22.08.24 в 08:12

Златари показват релефна украса в Бачковския манастир

Майстори златари ще демонстрират днес следобед в Бачковския манастир уменията на тракийските и средновековни занаятчии за изработка на релефна украса върху метал.   Събитието е част от събора на Българското иконографско сдружение, който се провежда там от 21 до 25 август.  Началото е в 14.00 ч.

публикувано на 22.08.24 в 07:16