„Винаги съм бил за единна ставка по ДДС, която сега е 20%, и да се търсят възможности за нейното общо намаляване на 18 или 19%, което е възможно, вместо постоянно да си играем с отделните сектори с диференцирани ставки“, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Николай Василев, бивш вицепремиер на България.
Той подкрепя връщането на ДДС от 20% за ресторантьорите.
„Никога не трябваше да има различна ставка. Не съм доволен и от отлагането на връщането на нормалната ставка на хляба и брашното. Това според мен е популизъм, евентуално заради местните избори. С нищо хлябът не е по-различен от другите сектори и видове храни в държавата“, смята Василев.
Бившият вицепремиер коментира и предложението за стимулиране на гражданите да сигнализират за нарушения при данъчното и осигурителното законодателство, като им се предлага награда от 10% от събраното благодарение на техния сигнал.
„Аз лично не бих искал да живея в общество, където всеки човек наоколо може да прави каквито си иска доноси, да обвинява колегите си в престъпление. Не знам дали ползите или вредите ще са повече. В някои случаи някой може да подскаже една фирма как укрива данъци, но в същото време – как някой го знае това, а данъчните не го знаят за 30 години преход? Обаче, представете си, колко много други фалшиви доноси ще има. И ако иска някой да съсипе една фирма, да пусне три доноса срещу нея три данъчни проверки и годината й ще бъде съсипана. И това ще преобладава“, каза Николай Василев.
Той изрази и притеснението си от намерението за въвеждане на данък от 15% за големите фирми. Според Василев това не е удачен вариант.
Цялото интервю Николай Василев можете да чуете в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..