"Или ако има внос, той трябва да се регулира така, че когато излиза нашата продукция, вносът да се ограничи или да се наложат някакви такси. Трябва да се направят гроздови борси, където да бъде окачествено гроздето. Където само регистрирани стопани да продават своята продукция, а търговците да купуват оттам или от масивите, но всичко това да бъде регламентирано или въведено в регулация, за да може да бъде отчетено. Изпълнителната агенция за лозата и виното трябва да контролира гроздето да е само с доказан произход. Ние от нашето сдружение сме готови да помагаме за това", коментира Калнев.
По думите му от всички съседни държави влиза такъв, субсидиран внос - от Румъния, Гърция, Молдова и др., защото никой не е спокоен на пазара - нито производителите на десертно грозде, нито тези, които гледат винени сортове.
"Вносът от чужбина, това подбива цената ни. Ние тази година имаме значително по-големи разходи, с изпълняване на европейски изисквания, с препарати, които са строго регулирани и по-скъпи, затова нашата продукция е по-скъпа, а изведнъж се внася продукция, която е 50% по-евтина", подчерта Марин Калнев.
Той допълни, че в момента пазарната цена за всяко стопанство може да е различна, тъй като всеки стопанин определя различна цена и себестойност на гроздето, в зависимост от пръсканията. Себестойността не може да се определи еднозначно за всички. Освен това червените са с една технология, белите са с друга.
"Тази година, тъй като голяма част от стопаните не успяха да отгледат достатъчно грозде, има дефицит на качествено грозде и цената се повиши. Тази цена удовлетворява тези, които имат грозде. Но догодина, когато всички имат и се направи нерегламентирания внос, цената се срива и пада под себестойността. Миналата година беше на стойност под 35% от себестойността. Ние продавахме гроздето на минус 35%", поясни лозарят.
Според него дори най-големите компании и винарски изби в момента се борят сами на международните пазари.
"А трябва България да е първа и зад нея да вървим всички останали. Защото лозарството е отрасълът, който е извадил България от икономическата криза след Първата световна война, защото този продукт е качествен и може да представи страната ни навсякъде", категоричен бе Калнев.
По думите му тазгодишната реколта е добра за тези, които са успели да спасят своите насаждения, защото година е лоша, с изключително много дъждове, които са затруднили механизираните обработки и се е наложило да бъдат увеличени пръсканията, а това допринася за по-високите разходи за отглеждане на насажденията и по-високата себестойност на продукцията.
Производителят допълни, че на българския пазар се променя търсенето на вино от червено на бяло, заради промяната на климата и по-високите температури. Това пък налага промени в производството на грозде през следващите 6 до 8 години.
Чуйте още в интервюто на Емил Костов с Марин Калнев, член на Националното сдружение на българските лозари!
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..
Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Регистрацията за участници все..
Амбициозна и стратегическа, а не тактическа е задачата, която новият лидер на БСП Атанас Зафиров постави пред партията - да си върне статута на първа политическа сила, което към момента е неизпълнимо, коментира политологът Татяна Буруджиева пред Радио Пловдив. Според нея конгресът не излезе с ясна програма как ще се възстановява партията. В БСП..
Над 60 фермери, производители на патици-мюлари от цяла Южна България, се събраха на спешна среща в Раковски заради действията от страна на Българската агенцията по безопасност на храните (БАБХ) срещу тях. На срещата са обсъдени актуални проблеми, свързани с епизоотичната обстановка и разпространението на птичия грип. Фермерите са се оплакали от..
Атанас Зафиров не беше моят фаворит, но му пожелавам успех, защото времената особено за БСП са сложни и пътят няма да бъде лек. Оттук - нататък зависи от него и от неговите действия какво ще бъде направено. Това заяви пред Радио Пловдив пловдивският депутатът от БСП Иван Петков - Бебето . За нашата организация в Пловдив е стъпка назад ,..