В 12 часа днес се открива академичната 2023-2024 година за студентите и преподавателите в Педагогическия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
800 първокурсници ще се обучават в 18 бакалавърски програми. 750 са новоприетите студенти - магистри, които ще се обучават в над 20 магистърски програми в областта на педагогиката, психологията, социалните дейности, изкуствата и спорта.
Това съобщи пред Радио Пловдив проф. Владимира Ангелова, декан на Педагогическия факултет.
Тя посочи, че сред най - желаните специалности са "Педагогика" и "Психология".
Интересът към специалност "Психология" е огромен от повече от 15 години, заяви проф. Ангелова. Според нея това се дължи на факта, че психологията държи ключа към човешкото щастие, а специалността дава големи възможности и за кариерно развитие.
В направление "Педагогика" най - предпочитана е специалността "Предучилищна и начална училищна педадгогика" в задочна форма на обучение.
Основната мотивация за младите хора да изберат кариерата на педагози е любовта към децата. Не на последно място е и политиката на МОН за увеличение на заплатите на учителите, посочи деканът на Педагогическия факултет на ПУ.
Реализацията на пазара на труда на завършилите педагози не е лесна. Образованието само по себе си не гарантира кариера. Това важи за всички специалности, не само за педагогиката. Но на пазара на труда педагозите се реализират успешно, подчерта проф. Ангелова.
В Педагогическия факултет приемът расте през годините, макар и с малко. Огромен процент от завършилите бакалаври след това продължават като магистри, а после и като докторанти, отчитат от ПУ.
Интервюто на Яница Марова с проф. Владимира Ангелова е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..