Продължават блокадите на миньори и енергетици на ключови пътни артерии в страната - на магистрала "Тракия" при Стара Загора, на магистрала "Струма" край Дупница, Проходът на Републиката и международният път Русе-Свиленград при Гълъбово.
Според Деян Денев от Радио Стара Загора протестиращите са решени докрай да отстояват исканията си, като настояват премиерът акад. Николай Денков да дойде на място за разговори с тях. Миньорите от държавното дружество са категорични и днес, че блокадата на магистралата ще продължи, докато не бъдат преразгледани териториалните планове за справедлив преход. Според журналиста за хората енергийната сигурност на страната е по- важна от обещаните им 36 заплати.Според него усилията по-скоро трябва да бъдат насочени към прагматичното и оптимално използване на средствата, така че да бъде планиран и реализиран справедлив за страната ни енергиен преход, отколкото да предоговаря нещо, което очевидно в Евросъюза има водеща политическа тежест, а именно политиката за декарбонизация на производствата в ЕС.
По думите му териториалните планове за справедлив преход не посочват конкретни производствени обеми от различните дружества, а само използват като основание прогнозирано намаление на производството, за да предоставят и адресират свързани с това социални проблеми и възможности за ново индустриално развитие.
„Смятам, че дали ще бъдат намалени през 2030 година с ¼ или с 1/3 производството на въглища, зависи от твърде много фактори – пазарна среда, геополитически фактори, така че важното е, и това в момента е позицията на България, да се установи, че ще запазим значителен ресурс от разполагаеми производствени мощности във въглищните региони. Това беше важната битка. А прогнозата колко ще работят е прекалено ранен етап, за да се води задълбочен разговор на тази тема“, коментира Иванов. И допълни, че пазарната среда е най-вероятният двигател на промените, които ни очакват.
„От началото на годината средните цени на електроенергията са значително под цените, които формират себестойността на нашите въглищни централи. В този смисъл те не могат да се разполагат като базови източници, а трябва да намерят място на пазара като маневрени източници, които предоставят системни услуги, при което да получават по-висока цена, но за по-малко време за използване“, обясни енергийният експерт.
Той посочи, че разговорът следва да се насочи към оптималното използване на мощности, така че те максимално дълго те да участват в електроенергийния микс, а не върху това да се търси начин те да останат като базови източници на енергия, което от енергийна гледна точка не може да бъде реализирано.
Чуйте повече в интервюто на Емил Костов с енергийния експерт Антон Иванов!
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..